четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ињиго де Паласио Еспања: О кандидатури Србије 26. јануара
Хроника

Ињиго де Паласио Еспања: О кандидатури Србије 26. јануара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. јануар 2010.

БЕОГРАД – Србија ће 26. јануара бити упозната са расположењем земаља Европске уније поводом њене кандидатуре за чланство у Унији и наредним корацима који ће бити предузети, изјавио је амбасадор Шпаније у Србији Ињиго де Паласио Еспања.

„Започели смо консултације о захтеву Србије са чланицама ЕУ, а 26. јануара биће састанак ЕУ са Србијом на министарском нивоу и верујем да ће Србија тада добити јасан увид у то где смо и који су даљи кораци у вези са кандидатуром Србије”, изјавио је Де Паласио Еспања у интервјуу Танјугу.

Он је поновио да његова земаља снажно подржава кандидатуру Србије.

„Током представљања захтева Србије 7. јануара истакли смо да је посебно важно то што је Србија, која има важну улогу у региону, одлучила да поднесе кандидатуру. Шпанија сматра да Савет треба да затражи од Европске комисије да припреми препоруку о давању статуса кандидата”, рекао је амбасадор.

Он је, међутим, напоменуо да министарски састанак 26. јануара по свом формату није место на коме може бити донета формална одлука о слању захтева Србије ЕК, како налаже уобичајена процедура.

Де Паласио Еспања је рекао да се та одлука доноси на Савету за опште послове, додајући да не може да прецизира када ће захтев Србије бити на дневном реду.

Шпански амбасадор је подсетио да је још један важан корак у процесу интеграције Србије одмрзавање Споразума о стабилизацији и придруживању. Одлуку о томе треба да донесу све чланице Уније, али Шпанија верује да би се то могло догодити у јуну када је планирано разматрање овог питања, навео је он.

„По нашем мишљењу Србија у последње време у потпуности сарађује са Хашким трибуналом, о чему сведочи извештај главног тужиоца Брамерца. Уколико се то настави, не видим како бисмо могли донети било какав другачији закључак него да ССП треба одмрзнути”, истакао је Де Паласио Еспања.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер