петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Индија: Почели највећи избори на свету - у првој фази гласало 166 милиона бирача у 102 изборне јединице у 21 држави, излазност 60 одсто
Хроника

Индија: Почели највећи избори на свету - у првој фази гласало 166 милиона бирача у 102 изборне јединице у 21 држави, излазност 60 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. април 2024.

Први од скоро милијарду индијских бирача гласали су у петак на изборима у тој земљи који ће трајати до 1. јуна, а чији ће резултати бити познати три дана касније.

Скоро 970 милиона људи има право да гласа на највећим изборима на свету који се спроводе у седам етапа.

Према проценама изборне комисије након затварања биралишта у петак првог дана гласања излазност је била 60 одсто, при чему је мала североисточна држава Трипура на врху листе са 80 одсто излазности, а северозападна држава Раџастан на дну са 51 одсто, преноси Ројтерс.

"Забележен је висок одзив бирача упркос таласу врућине. Проценат излазности ће вероватно порасти када се добију извештаји са свих бирачких места", саопштили су званичници.

Гласање у петак обухватило је 166 милиона бирача у 102 изборне јединице у 21 држави и територији, од Тамил Надуа на југу до Аруначал Прадеша на граници Хималаја са Кином.

На изборима премијер Нарендра Моди бори се за трећи мандат, а његовој Индијској народној партији (БЈП) опоненти су савез двадесетак опозиционих странака које обећавају већу афирмативну акцију и више помоћи становништву, истовремено наглашавајући оно што они називају потребом за спасавањем демократских институција.

Анкете јавног мњења сугеришу да ће БЈП лако освојити већину, иако гласаче брину незапослености, инфлација и рурални проблеми у најмногољуднијој земљи света и најбрже растућој великој економији.

Хиндуски национализам је кључна изборна тема, оцењује Ројтерс, посебно након што је Моди у јануару посветио велики храм Господу Раму на месту у Утар Прадешу за које се верује да је његово родно место.

Врховни суд је 2019. године предао земљиште Хиндусима и наложио да се муслиманима додели посебна парцела за изградњу нове џамије.

Моди има за циљ да освоји 370 од 543 места у парламенту, у односу на 303 у 2019. години, надајући се двотрећинској већини за коју се неки аналитичари и чланови опозиције плаше да би омогућила његовој странци да уведе далекосежне уставне промене.

Победа Модија би га учинила тек другим индијским премијером који је биран три пута узастопно, после лидера после независности Џавахарлала Нехруа.

Истраживања показују велики јаз између БЈП-а и опозиције, међутим неки инсајдери и аналитичари БЈП-а кажу да је странка забринута због превеликог самопоуздања међу бирачима и члановима странке и да треба да привуче више људи да гласају.

Ипак, опозициони савез ИНДИЈА се борио да створи јединство. Они су оптужили владу да кочи њихове напоре хапшењем њихових лидера у случајевима корупције и постављајући огромне пореске захтеве уочи гласања - оптужбе које влада пориче.

Раул Ганди, лидер главне опозиционе Конгресне странке, рекао је да ће избори одлучити о будућности индијске демократије.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер