Početna strana > Hronika > Index.hr: Sanader - Đukanović - Tači: Balkanska osovina zla
Hronika

Index.hr: Sanader - Đukanović - Tači: Balkanska osovina zla

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 23. decembar 2010.

Da li je Ivo Sanader samo prvi u nizu? Nije slučajnost što tri istaknuta regionalna lidera upravo prolaze kroz najteže trenutke u svojoj političkoj karijeri, primetili su mediji kako na Balkanu, tako i u Evropskoj uniji. Sanader se nalazi iza rešetaka u Salzburgu. Milo Đukanović bio je prisiljen odstupiti s mesta premijera Crne Gore. Protiv kosovskog premijera Hašima Tačija vodi se istraga jer je navodno šefovao zločinačkom organizacijom koja je trgovala ljudskim organima.

Zločinačka organizacija i organizirani kriminal inače su svoj trojici zajednički termin. Hrvatsko pravosuđe Sanadera tereti da je organizirao skupinu koja je izvlačila novac iz državnih firmi. Đukanovića se, pak, već godinama spominje u kontekstu duvanske mafije, iako istraga koja se u Italiji vodila protiv bivšeg crnogorskog premijera nije urodila nikakvim rezultatima. Međutim, ako se voditi Sanaderovim primerom, ne treba isključiti da će neka crnogorska verzija Uskoka zakucati Đukanoviću na vrata sad kad se odrekao političke moći.

Evropa uvodi red u region

Još jedan zajednički nazivnik svoj trojici je Evropska unija. Uticajni i ugledni svetski mediji, poput britanskog The Economist-a, uvelike nagađaju kako su i Sanader i Đukanović morali odstupiti upravo zbog pritisaka iz Europe. Đukaniću je navodno rečeno da Crna Gora neće dobiti status kandidata za EU sve dok je on na čelu države, a sličan je ultimatum verojatno postavljen i pred Sanadera. Proteklih nedelja, uostalom, iz Evrope stižu poruke da Hrvatska neće postati članica sve dok se ne obračuna s kriminalnom delatnošću bivšeg premijera i šefa HDZ-a.

U Tačijevom je slučaju taj pritisak posebno istaknut i transparentan. On je upravo u spisu kojeg je sastavio specijalni izvestitelj Saveta Evrope Dik Marti prozvan mafijašem, trgovcem oružjem, drogom i ljudskim organima. A te optužbe Tači neće tako lako isprati, koliko god pretio tužbama za klevetu protiv uglednog švajcarskog političara kojeg, pomalo apsurdno, optužuje kako laže jer ne želi videti Kosovo u NATO savezu i Evropskoj uniji. Je li moguće da je Evropa, nakon što se rešila Sanadera i Đukanovića, zacrtala Tačija kao sledeći cilj?

"Sva pitanja o Sanaderu, Đukanoviću, Tačiju za sada ostaju u sferi nagađanja, iako građani nisu zadovoljni objašnjenjima za povlačenje, u slučaju ovih koji su se povukli. Međutim, kad se to pokuša objasniti pritiscima iz Evropske unije, onda vidimo znak da Unija, usprkos brojnim kritikama na njen račun, za građane ove regije i dalje ima pozitivan značaj kao neko ko bi trebao pokazati smer razvoja demokratije", kaže za Deutsche Welle Damir Grubiša, ugledni analitičar i profesor na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti.

Koliko je Evropska unija spremna stisnuti?

Mnogo otvoreniji u svojoj analizi odnosa Europe prema posrnulom trojcu bio je Žarko Puhovski, koji se slaže s pretpostavkama da je Evropska unija odlučila zavesti red u regionu koji je zahvaljujući ratnim devedesetima postao izuzetno plodno tlo za razvoj korupcije i kriminala. S druge strane, Vesna Pusić, koja obavlja funkciju predsednice Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s Evropskom unijom veruje kako se evropski zvaničnici ne bi mešali u poslove drugih država na tako direktan i nediplomatski način.

"Evropska unija može biti rezerviranija, ali svakako ne može izvršiti takav pritisak. Ali može sam nacionalni političar, u ovom slučaju Milo Đukanović, proceniti situaciju tako da zaključak bude: maknut ću se s mesta premijera. Đukanović je verojatno zaključio da će odstupanjem s premijerske dužnosti olakšati put Crnoj Gori prema evropskim integracijama", bio je zaključak Vesne Pusić s kojim se retki predstavnici slobodnog tiska u Crnoj Gori zasigurno ne bi složili.

Poput, recimo, nedeljnika Monitor koji je na naslovnici svog izdanja od petka 17. decembra pod egidom "balkansko pospremanje" takođe povezao Sanadera, Đukanovića i Tačija. Ilustracija na naslovnici je znakovita - bivši hrvatski premijer tužnog lica sedi na krevetu svoje zatvorske ćelije, a kolege iz Crne Gore i Kosova su mu došli u poset. I doneli šteku crvenog Marlbora. Ne možemo se ne zapitati hoće li i njih u nekoj bliskoj budućnosti u ćeliji posećivati, recimo, Jadranka Kosor?

(index.hr)