четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Index.hr: Санадер - Ђукановић - Тачи: Балканска осовина зла
Хроника

Index.hr: Санадер - Ђукановић - Тачи: Балканска осовина зла

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. децембар 2010.

Да ли је Иво Санадер само први у низу? Није случајност што три истакнута регионална лидера управо пролазе кроз најтеже тренутке у својој политичкој каријери, приметили су медији како на Балкану, тако и у Европској унији. Санадер се налази иза решетака у Салзбургу. Мило Ђукановић био је присиљен одступити с места премијера Црне Горе. Против косовског премијера Хашима Тачија води се истрага јер је наводно шефовао злочиначком организацијом која је трговала људским органима.

Злочиначка организација и организирани криминал иначе су свој тројици заједнички термин. Хрватско правосуђе Санадера терети да је организирао скупину која је извлачила новац из државних фирми. Ђукановића се, пак, већ годинама спомиње у контексту дуванске мафије, иако истрага која се у Италији водила против бившег црногорског премијера није уродила никаквим резултатима. Међутим, ако се водити Санадеровим примером, не треба искључити да ће нека црногорска верзија Ускока закуцати Ђукановићу на врата сад кад се одрекао политичке моћи.

Европа уводи ред у регион

Још један заједнички називник свој тројици је Европска унија. Утицајни и угледни светски медији, попут британског The Economist-a, увелике нагађају како су и Санадер и Ђукановић морали одступити управо због притисака из Еуропе. Ђуканићу је наводно речено да Црна Гора неће добити статус кандидата за ЕУ све док је он на челу државе, а сличан је ултиматум веројатно постављен и пред Санадера. Протеклих недеља, уосталом, из Европе стижу поруке да Хрватска неће постати чланица све док се не обрачуна с криминалном делатношћу бившег премијера и шефа ХДЗ-а.

У Тачијевом је случају тај притисак посебно истакнут и транспарентан. Он је управо у спису којег је саставио специјални известитељ Савета Европе Дик Марти прозван мафијашем, трговцем оружјем, дрогом и људским органима. А те оптужбе Тачи неће тако лако испрати, колико год претио тужбама за клевету против угледног швајцарског политичара којег, помало апсурдно, оптужује како лаже јер не жели видети Косово у НАТО савезу и Европској унији. Је ли могуће да је Европа, након што се решила Санадера и Ђукановића, зацртала Тачија као следећи циљ?

"Сва питања о Санадеру, Ђукановићу, Тачију за сада остају у сфери нагађања, иако грађани нису задовољни објашњењима за повлачење, у случају ових који су се повукли. Међутим, кад се то покуша објаснити притисцима из Европске уније, онда видимо знак да Унија, успркос бројним критикама на њен рачун, за грађане ове регије и даље има позитиван значај као неко ко би требао показати смер развоја демократије", каже за Deutsche Welle Дамир Грубиша, угледни аналитичар и професор на загребачком Факултету политичких знаности.

Колико је Европска унија спремна стиснути?

Много отворенији у својој анализи односа Еуропе према посрнулом тројцу био је Жарко Пуховски, који се слаже с претпоставкама да је Европска унија одлучила завести ред у региону који је захваљујући ратним деведесетима постао изузетно плодно тло за развој корупције и криминала. С друге стране, Весна Пусић, која обавља функцију председнице Националног одбора за праћење преговора с Европском унијом верује како се европски званичници не би мешали у послове других држава на тако директан и недипломатски начин.

"Европска унија може бити резервиранија, али свакако не може извршити такав притисак. Али може сам национални политичар, у овом случају Мило Ђукановић, проценити ситуацију тако да закључак буде: макнут ћу се с места премијера. Ђукановић је веројатно закључио да ће одступањем с премијерске дужности олакшати пут Црној Гори према европским интеграцијама", био је закључак Весне Пусић с којим се ретки представници слободног тиска у Црној Гори засигурно не би сложили.

Попут, рецимо, недељника Монитор који је на насловници свог издања од петка 17. децембра под егидом "балканско поспремање" такође повезао Санадера, Ђукановића и Тачија. Илустрација на насловници је знаковита - бивши хрватски премијер тужног лица седи на кревету своје затворске ћелије, а колеге из Црне Горе и Косова су му дошли у посет. И донели штеку црвеног Марлбора. Не можемо се не запитати хоће ли и њих у некој блиској будућности у ћелији посећивати, рецимо, Јадранка Косор?

(index.hr)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер