петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преко десет хиљада грађана протестовало у Београду поводом годишњице рушења у Савамали; бачен тоалет папир на зграду Владе, у колони бубњари и многе јавне личности
Хроника

Преко десет хиљада грађана протестовало у Београду поводом годишњице рушења у Савамали; бачен тоалет папир на зграду Владе, у колони бубњари и многе јавне личности

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. април 2017.

Протест "Траговима фантома" у организацији иницијативе "Не да(ви)мо Београд", који је почео данас око 18 сати у Савамали, завршио се око 20.50 на Тргу Николе Пашића. Траса, којом је прошло преко десет хиљада људи, ишла је од Херцеговачке улице, преко Владе Србије и Скупштине града, до Дома Народне скупштине.

Протесту су присуствовали Ђорђе Вукадиновић, Марко Ђуришић, Драгољуб Петровић, Михајло Меденица, Наташа Јеремић, Сузана Трнинић и друге јавне личности.

Њима су се прикључили и студенти који од избора организују "Протест против диктатуре". Ту су и представници Војног сидиката и као и Полицијског синдиката Србије који кажу да имају моралну одговорност да буду ту јер је полиција стигматизована као саучесник у том делу.

Међу присутнима су и представници Независног синдиката незапослених Војводине, Независног синдиката просветних радника Војводине...

Демонстрантима су се придружили и представници ЛГБТ заједнице.

Подршка од синдикалаца, Дуде, Вукадиновића...

Међу окупљенима су и чланови синдиката полиције из Јагодине и Србије, војног синдиката као и синдиката ПКБ-а, али и активисти удружења "Други круг". Већи је и број породица са децом на протесту, а радознали су и мигранти који се на моменте могу видети у маси. У маси је и Ђорђе Вукадиновић, политички аналитичар.

- Ја долазим редовно на протест. Изашао сам из Скупштине раније и овде се не ради о три бараке већ о томе да ли је неко интервенисао ако је учињено противправно дело - рекао је за "Блиц" Вукадиновић.

Такође, скупу присуствује и певач Оги Радивојевић, али прослављени кошаркашки тренер Дуда Ивковић. Увелико се скупљају људи, а како јављају репортери "Блица, колона се протежа од кружног тока до аутобуске станице.

Окупљенима се придружила и Наташа Јеремић, супруга Вука Јеремића, кандидата на последњим председничким изборима.

- Сматрам да је оно што се десило у Савамали једна велика брука и срамота пре свега за Србију. Трагично је што не знамо, а у исту руку знамо ко је крив, али и даље нико није одговарао за ту ноћ у којој су људи били малтретирани, везивани, када су им одузимали телефоне, а касније је један човек и преминуо због тога. Оно што је трагично јесте да не очекујем да ће икад да се обелодани ко је одговоран и што ће се вероватно заташкати као и већина других противправних и противуставних ствари почињених у протеклом периоду- истакла је Јеремићка.

Окупљени су најавили шетњу која ће од тог места кренути Црногорском, Гаврила Принципа, до Владе, па ће затим Улицом кнеза Милоша доћи до Скупштине, где ће бити одржан још један говор.

Јово Бакић - први говорник

Јово Бакић, доцент са Филозофског факултета у Београду, први је говорник на протесту. Он је позвао учеснике да поздраве полицијаце који су на службеној дужности на демонстрацијама. Требало им је годину дана да стигну, рекао је Бакић. Нису они криви, додао је, већ човек под надимком "слина". Бакић је истакао да су наши преци морали да се боре против Кучук алије, а ми данас, рекао је, боримо се против Кучук "малије".

Говорник је назвао премијера "Вучићу, Ердогане". Онај који у себи обједињује и председника и премијера, изразава болесну тезњу да апсолутно влада. Вучићу, један обичан Шредеру, неће ти ово проћи, рекао је Бакић. Говорник је са импризоване бине поручио да власт "пере прљави новац од трговине дрогом".

"Ово је земља за нас, ово је земља за сву нашу децу", истакао је Јово Бакић. Он је рекао да је нашу земљу заробила мафија и да је прва дужност грађана ослобођење од мафије.

Окупљенима се обратила и студенкиња на мастеру Филозофског факултета, као једна од учесника протеста "Против диктатуре".

- Говорили су ми заврши факултет и иди одавде. То не желим. Нећу да будем јефтина радна снага, коју ће држава да продаје, извози и понижава. Та држава ноћу руши, преко дана фиктивно гради, нема разумевања за незапослене, од ње се људи плаше. Због овога заједно са колегама студентима шетам о чему се не прича на телевизији и шушка у кафићима. Због тога протестујем - рекла је Сања.

Љуба Славковић, у име Иницијатива "Не давимо Београд" стала је пред микрофон. Она је подсетила на догађај у изборној ноћи пре годину дана када су срушени објекти.

- То тако не може и неће проћи, људи морају да одговарају за кривична дела. Морамо да знамо све о пројектима јавног значаја ианче се са објектима у Херцеговачкој урушила држава. Ово је борба за институције, за социјални програм - рекла је Славковићева.

Камион испред Скупштине града

Демонстранти су стигли на Трг Николе Пашића, а са разгласа се пушта изјава градоначелника Синише Малог поводом рушења у Херцеговачкој улици, као и председник скупштине Града Николе Никодијевића, али и премијера Александра Вучића.

Са разгласа обратио се представник Инцијативе Не да(ви)мо Београд Лука Кнежевић Стрика, поручивши да сви треба да се боре на својим радним местима, на изборима против мрака, страха и да и сутра демонстранти дођу и подрже протест "Против диктатуре " сутра у 18 сати испред Народне скупштине. "Чији је град", "Наш град", узвиквала је маса.

Тоалет папир на Владу Србије

Демонстранти су стигли испред зграде Владе Србије и на самом почетку Немањне запаљене су димне бомбе, а зграда Владе Србије засута је ролнама тоалет папира.

Колона је у Кнеза Милоша код Лондона је попадала "у несвест", а за "буђење" упаљена је и бакља. Демонстранти су наставили ка згради Скупштине града.

И овај пут демонстранти су опремили са свим могућим инструментима за за што гласнији протест - пиштаљке су обавезан део униформе, а једна госпођа је направила и звечке од флаше и пиринча. Додатно су помагале и шерпе и лонци о које су лупали станари на прозорима и терасама куда је пролазила колона. Колона је стигла до Гаврила Принципа и кретаће се после тога Балканском до Немањине.

18.18 - Протест Иницијативе Не да(ви)мо Београд окупио је у Савамали већ неколико хиљада учесника. Околне улице увелико су блокиране. Родитељи са децом, студенти, активисти, јавне личности и остали грађани чекају почетак, уз музику са озвучења. Транспаренти "Ко то тамо руши", "Вучић је фантом", "Сорошу, цицијо""Наш град", доминирају скупом. 

У ноћи између 24. и 25. априла група особа с фантомкама на главама багерима је порушила неколико објеката у Херцеговачкој улици. Та маскирана група је малтретирала и пролазнике у том крају, одузимала им мобилне телефоне и везивала.

Грађани су у тој ноћи позивали полицију, али она није реаговала и усмеравала их на комуналну полицију која је говорила да то није у њиховој надлежности.

Из извештаја тадашњег заштитника грађана Саше Јанковића о контроли рада полиције те ноћи види се да је "из врха" полиције службеницима наређено да тако поступе, а начелник Комуналне полиције Никола Ристић је у разговору с омбудсманом тврдио да грађани нису позивали Комуналну полицију, иако се показало супротно.

Јанковић је утврдио да су органи и службе града Београда начинили пропусте у погледу законитости предузетих мера после рушења у Херцеговачкој улици.

Председник Владе Србије Александар Вучић убрзо након догађаја у Савамали изјавио је да су ноћно рушење извели "комплетни идиоти", да је требало да руше по дану, а мало касније рекао да иза рушења стоји градска власт, али све време инсистира на томе да су порушени објекти били нелегални.

Бивша супруга градоначелника Београда Марија Мали, рекла је пре извесног времена у интервјуу Мрежи за истраживање криминала и корупције (КРИК) да јој је Синиша Мали рекао како је организовао рушење барака у Савамали.

До сада нико није ни кривично ни политички одговарао за рушење у Савамали, нереаговање полиције и узнемиравање грађана. Предмет о Савамали (КТН-60/16) у тужилаштву је и након годину дана у предистражној фази.

Иначе, објекти у Савамали су се налазе налазили на делу земљишта до којег треба да се простире урбанистички пројекат "Београд на води". Такође, рушење се догодило у ноћи након парламентарних избора у Србији.

Протестима Иницијативе "Не да(ви)мо Београд" до сада се прикључивало више хиљада грађана.

(Н1-Данас-НСПМ-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер