четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Има ли Влада већину?
Хроника

Има ли Влада већину?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. децембар 2008.

Скупштина Србије сутра неће одржати седницу на којој је требало да се гласа о сету правосудних закона, изменама Закона о путним исправама, Предлогу закона о јавним набавкама и изменама закона о депозитима и о државним службеницима.

Председница парламента Славица Ђукић Дејановић рекла је вечерас агенцији Бета да је седница померена за понедељак јер јој се више посланика владајуће већине јавило и рекло да не може да присуствује седници због болести.

Како је навела, гласање, али и седница о буџету, су померене за понедељак - гласање у 10 часова а буџет у 14 сати.

Потпредседница Нове Србије Дубравка Филиповски оценила је вечерас да је отказивање седнице Скупштине Србије знак да је "Влада Србије пала".

Филиповски је агенцији Бета рекла да је "ненародна влада" синоћ пала приликом утврђивања кворума за гласање о иницијативи за изгласавање неповерења Влади јер је имала 123 посланика.

"Опозиција је и синоћ тражила да се гласа о пасошима и сету правосудних закона али је то одбијено", казала је она и додала да је Влада коју је Србија добила после мајских избора заправо влада која са крајем 2008. године мора да оде како би земља кренула напред.

Шефица посланичке групе Г17 плус Сузана Грубјешић изјавила је поводом одлагања сутрашње седнице Скупштине Србије да не зна да ли владајућа коалиција "има или нема већину за изгласавање сета правосудних закона".

"Посланици Војвођанских Мађара најављивали су данима да неће дати кворум за територијалну организацију судова, па не знам шта је истина да ли су се стварно посланици разболели, што је наведено као разлог за одлагање седнице или је разлог то што је оцењено да неће бити кворума", рекла је Грубјешић агенцији Бета.

Савез војвођанских Мађара (СВМ) најавио је раније да на седници скупштине неће дати кворум за почетак гласања, како би спречили усвајање Закона о седиштима судова и јавних тужилаштава.

Влада није усвојила амандмане СВМ-а на закон о седиштима судова, тако да је шеф посланичке групе мањина Балинт Пастор поручио својим коалиционим партнерима да ако желе 126 посланика у сали, морају да дају гаранције да неће бити усвојен спорни закон.
Председник Либерално демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић оценио је да је одлагање гласања о сету правосудних закона знак да очигледно не постоји већина за изгласавање закона о седиштима и подручјима судова и тужилаштава.

Према његовим речима, ЛДП је током расправе упозоравао да нема већине за изгласавање закона о седиштима и подручјима судова и тужилаштава и тврдио да влада није била спремна и способна да озбиљно припреми тај закон.

"Уместо тога, кренули су у пројекат који нису могли да објасне ни својим посланицима", истакао је лидер ЛДП-а додајући да је владајућа већина, одлагањем гласања, додатно гурнула земљу у кризу јер између осталог неће бити усвојено продужење важења постојећих пасоша. Како је истакао, тиме ће грађанима бити угрожена могућност да путују пред предстојеће празнике.

"Скупштина се мора окупити независно од недостатка већине за први закон који се налази на гласању. Понављамо предлог који смо изнели и пре два дана и тражимо да се одмах гласа о продужењу важења пасоша", навео је Јовановић.

Шеф посланичке групе Демократске странке Србије (ДСС) Милош Алигрудић оценио је вечерас да владајућа коалиција не може да окупи већину за гласање и да је то разлог за одлагање седнице Скупштине Србије на којој је требало да се гласа о више закона и предлогу Закона о буџету.
Алигрудић је агенцији Бета рекао да одлагањем седнице "владајућа коалиција покушава да добије на времену како би решила несугласице које има".

"Демократска странка Србије је ових дана учинила све што је потребно да разоткрије њихове лажи да опозиција опструише рад парламента", казао је он и додао да ДСС није имала у плану да спречава рад на седници која је била заказана за суботу.

Алигрудић је казао да је опозиција и предложила спајање тачака дневног реда на седници која је била заказана за сутра.

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке (СРС) Драган Тодоровић изјавио је вечерас да отказивање сутрашње седнице парламента показује да Влада нема већину, односно подршку 126 посланика.

Влада Србије "нема већину која би дала кворум и почела гласање", рекао је Тодоровић агенцији Бета и додао да "сада падају све оптужбе власти да опозиција опструише рад парламента".

Шеф посланичке групе Партије уједињених пензионера Србије у парламенту Момо Чолаковић оценио је вечерас да је могући разлог за одлагање сутрашње седнице то што не постоји већина за усвајање Предлога закона о седиштима и подручјима судова и тужилаштава.

"Могуће да је то разлог одлагања али могуће да су у питању неки други разлози које не бих коментарисао", казао је Чолаковић агенцији Бета.
Како је истакао, ПУПС је био изненађен тиме да синоћ није било кворума за гласање о иницијативи опозиције за изгласавање неповерења влади.

"Неко је у оквиру коалиције затајио и то је неодговорно", оценио је он додајући да ће та странка тражити објашњење у оквиру коалиције.

(Бета/МОНДО)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер