среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иљир Мета: Инциденти у северној Митровици не могу да угрозе дијалог Косова и Србије
Хроника

Иљир Мета: Инциденти у северној Митровици не могу да угрозе дијалог Косова и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. новембар 2013.

Председник Скупштине Албаније Иљир Мета за Дојче веле говори о локалним изборима на Косову, улози Албаније у односима Србије и Косова и начинима за превазилажење последица прошлости у региону.

Дојче веле: Господине Мета, током локалних избора на северу Косова било је и насиља. Како ви оцењујете те изборе?

Иљир Мета: „Сматрам да су грађани Косова исказали политичку зрелост и одлучност на локалним изборима, а Европска унија и ОЕБС успешно обавили свој део посла на терену. Косовске институције су такође успешно обавиле свој задатке око организације тих избора, који су изузетно значајни за будућност Косова. Мислим да изоловани и неприхватљиви инциденти у северном делу Митровице не могу да угрозе дијалог између Косова и Србије, јер су се обе стране изјасниле за наставак разговора и европску перспективу. Ми се залажемо за решења која произилазе из дијалога и надамо се да ће надлежне институције довести пред лице правде оне појединце који желе да угрозе спровођење Бриселског споразума, као и мир и стабилност у региону.“

Каква је улога Албаније у процесу нормализације односа између Косова и Србије и како бисте ви као искусан политичар могли да допринесете у том процесу?

„Улога Албаније се огледа у томе да подстиче посредовање Европске уније у дијалогу између Косова и Србије. У том контексту, сматрамо да је и најновији сусрет премијера Хашима Тачија и Ивице Дачића, уз посредовање Кетрин Ештон, био веома значајан и успешан. Албанија је спремна да, кроз сарадњу са Србијом и Косовом на билатералном и регионалном плану, пружи помоћ у проналажењу дугорочних решења. Али, Београд и Приштина треба да предузму конкретне кораке око потпуног спровођења споразума. Ми ћемо наставити да продубљујемо сарадњу са Србијом, као и да подржавамо процес даљег признавања Косова, како би нова држава добила место које заслужује у међународној заједници. Уверени смо да је европска перспектива најбољи пут који обезбеђује сигурну будућност за грађане обеју земаља као и читавог региона.“

Балкан и даље пати од последица прошлости, што наравно оптерећује и односе измеђуземаља тог региона. Како ви видите те односе?

„Верујем да су земље нашег региона оставиле за собом конфликте из прошлости и да су се окренуле процесу евро-атлантских интеграција. Мислим да смо остварили велики напредак у продубљивању регионалне интеграције. На састанцима које имамо са политичким лидерима Албанаца у региону, ми подржавамо идеју да они буду фактор интеграције у земљама у којима живе.“

Ових дана у Албанији је боравио председник Грчке Каролос Папуљас. Између ваших двеју земаља и даље постоји велики број проблема, као што су закон о некадашњем рату, питање мањина итд. Може ли се рећи да односи између Атине и Тиране, нису на добром нивоу?

„Не делим то мишљење. Албанију и Грчку везује заједничка прошлост и пријатељство између два народа. Управо због тога, ми смо увек били отворени у разговорима о решавању свих проблема између двеју земаља. На састанку са председником Папуљасом сложили смо се да је започела једна нова фаза у сарадњи између Албаније и Грчке и да се за отворена питања из прошлости траже конструктивна решења. Сматрам да су односи између наше две земље веома добри, а после успешне посете господина Папуљаса, они же наставити да се развијају у позитивном правцу и у будућности.“

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер