понедељак, 17. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Игор Панарин: Доласком Николића на власт, у Србији је дошло до промене курса према Русији
Хроника

Игор Панарин: Доласком Николића на власт, у Србији је дошло до промене курса према Русији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јул 2013.

МОСКВА - Игор Николајевич Панарин, политиколог и координатор Аналитичке асоцијације секретаријата ОДКБ, говори о рађању руске "меке моћи“, стављајући акценат на комуникациони фактор Евроазијског савеза. Говорећи о успешности тог фактора, Панарин каже:

"Тек у последње четири године Русија је почела да говори о `мекој сили` и улагању у медије. На томе, међутим, мора да се интензивније ради. Чак и кад се говори о Јужном и Северном току, у руским медијима се мало пажње посвећује томе. То је стратешка грешка која се понавља".

Још 2012. Панарин је говорио да је почео Циклон-3, односно америчко-британски план блокаде евроазијских интеграција. У склопу тог пројекта могао се очекивати и јачи удар за преузимање КиМ, који се тренутно и дешава. Он сматра да се у тој ситуацији може очекивати јаче медијско деловање Русије.

"Мислим да је то најважније питање – улагање у медије. То је питање које нас је данас највише заокупило. И, када се стварају пројекти попут Евроазијског савеза, с обзиром на његову важност, он је мало медијски испраћен".

Прошле године Панарин је изнео став да би Евроазијски савез требао да има четири престонице: Санкт Петербург, Алма Ату, Кијев и Београд.

"Нисам изменио свој став, али за сада имамо три главна града, а после ћемо се бавити Београдом. Зато што је ситуација у Украјини сада боља него што је била пре четири године. У сваком случају, учврстили смо своје позиције на Црном мору и са Украјином је потписан уговор на 25 година (о продужетку боравка руске Црноморске флоте у украјинском Севастопољу до 2042. године). Присуствовао сам састанку пре четири године на коме су неке важне личности предлагале излазак Црноморске флоте са Крима. Иступио сам жестоком критиком тог става и рекао да то не смемо чинити. Веома сам задовољан што је моје становиште подржано. Да је победило друго мишљење, питање је како би се развијала ситуација".

Према речима Панарина, доласком Николића на власт, у Србији је дошло до промене курса према Русији.

"Знам да су бројни негативни трендови, пре свега по питању Косова. Сада су за Русију кључне две земље – Сирија и Украјина. Морамо сачувати Сирију. Са великим задовољством подржавам курс одбране Сирије. Ако би Сирија била изгубљена, то би се одразило и на Кавказ, и на Балкан. Проблем Косова ће се решавати у вези са сиријским проблемом. Ако сачувамо Сирију, блокираћемо дестабилизацију Авганистана и Балкана. Борба за Сирију је борба и за Балкан, јер су они планирали да заузму Дамаск у августу 2012. Нису успели, и то је велика победа Русије. Велику победу је остварио Асад заузевши град Али. И ми испоручујемо ракете С-300. А Владимир Путин је надиграо у преговорима председнике владе Израела и Велике Британије".

Када је у питању борба за Србију Панарин наводи:

"На првом месту је формирање Евроазијског савеза, пошто ће се тај савез проширити и на Балкан. Јер Балкан је за нас данас Сирија. Ако победимо у Сирији, крећемо према Балкану. То је веома добра веза и за сада све иде по плану".

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер