Početna strana > Hronika > I u Srbiji plemenitost na delu?
Hronika

I u Srbiji plemenitost na delu?

PDF Štampa El. pošta
petak, 01. april 2011.

Kasno sinoć, u Šekspirovoj ulicu u Beogradu, u prostorijama kluba "Privrednik", udruženju najmoćnijih srpskih biznismena, održan je sastanak kojem su, između ostalih, prisustvovali Miroslav Mišković, Milan Beko, Miodrag Kostić, Vuk Hamović, Vojin Lazarević, Zoran Drakulić, Nenad Popović, Aleksandar Vlahović i drugi uspešni i ugledni srpski privrednici.

Na tom sastanku je, pored ostalog, dogovoren novi i mnogo agilniji odnos bogatih pojedinaca i članova Kluba prema javnosti, sa akcentom na davanje novog impulsa humanitarnim aktivnostima i zadužbinarstvu koje u Srbiji ima dugu tradiciju, a poslednjih decenija je gotovo zamrlo. Na ovaj gest, kako je rečeno, naši biznismeni bili su podstaknuti kako učestalim prozivkama od strane javnosti i vlasti, tako i sličnim primerima najbogatijih ljudi planete, poput Bila Gejtsa i Vorena Bafeta koji su odlučili da se odreknu do 95% svog bogatstva u korist društva. U te svrhe Gejts i Bafet već su osnovali fondaciju koja će ove basnoslovne donacije usmeravati u humanitarne svrhe, pre svega za borbu protiv siromaštva u Trećem svetu.

Na sastanku u "Privredniku" naši biznismeni odlučili su da slede ovaj svetski humanitarni trend i u tom smislu je zaključeno da se izradi odgovarajuća strategija za utvrđivanje prioriteta, kao i da se definiše obim odricanja privrednika od ličnog bogatstva, za koji je rečeno da neće biti manji od 20 odsto.

Na pitanje novinara zbog čega je odlučeno da procenat odricanja bude baš toliki, a ne, na primer, 50 odsto ili više, po uzoru na Bafeta i Gejtsa, Miodrag Kostić je rekao da nikome nije zabranjeno da se odrekne i većeg dela bogatstva, ali i dodao da: "mi u Srbiji ne boksujemo u istoj kategoriji kao Bil Gejts, pa i procenat našeg davanja ne može biti isti kao procenat koji on donira".

Miroslav Mišković se po ovom pitanju nije izjašnjavao, dok je, kako saznajemo, Milan Beko predložio da taj procenat ipak bude veći, to jest najmanje 30 odsto. „To je nešto što što mi, koji smo imali više sreće, dugujemo ovoj zemlji i narodu, koji su teško pogođeni tranzicijom i ekonomskom krizom“, objasnio je Beko. 

Koliki će na kraju biti procenat ličnog bogatstva koje će domaći tajkuni u znak zahvalnosti donirati društvu ostaje da se vidi.

(Agencije)

Poštovani čitaoci i komentatori,
Ova vest je, nažalost, samo mala prvoaprilska šala. Apri-li-li-li. :))

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner