четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > И у Србији племенитост на делу?
Хроника

И у Србији племенитост на делу?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. април 2011.

Касно синоћ, у Шекспировој улицу у Београду, у просторијама клуба "Привредник", удружењу најмоћнијих српских бизнисмена, одржан је састанак којем су, између осталих, присуствовали Мирослав Мишковић, Милан Беко, Миодраг Костић, Вук Хамовић, Војин Лазаревић, Зоран Дракулић, Ненад Поповић, Александар Влаховић и други успешни и угледни српски привредници.

На том састанку је, поред осталог, договорен нови и много агилнији однос богатих појединаца и чланова Клуба према јавности, са акцентом на давање новог импулса хуманитарним активностима и задужбинарству које у Србији има дугу традицију, а последњих деценија је готово замрло. На овај гест, како је речено, наши бизнисмени били су подстакнути како учесталим прозивкама од стране јавности и власти, тако и сличним примерима најбогатијих људи планете, попут Била Гејтса и Ворена Бафета који су одлучили да се одрекну до 95% свог богатства у корист друштва. У те сврхе Гејтс и Бафет већ су основали фондацију која ће ове баснословне донације усмеравати у хуманитарне сврхе, пре свега за борбу против сиромаштва у Трећем свету.

На састанку у "Привреднику" наши бизнисмени одлучили су да следе овај светски хуманитарни тренд и у том смислу је закључено да се изради одговарајућа стратегија за утврђивање приоритета, као и да се дефинише обим одрицања привредника од личног богатства, за који је речено да неће бити мањи од 20 одсто.

На питање новинара због чега је одлучено да проценат одрицања буде баш толики, а не, на пример, 50 одсто или више, по узору на Бафета и Гејтса, Миодраг Костић је рекао да никоме није забрањено да се одрекне и већег дела богатства, али и додао да: "ми у Србији не боксујемо у истој категорији као Бил Гејтс, па и проценат нашег давања не може бити исти као проценат који он донира".

Мирослав Мишковић се по овом питању није изјашњавао, док је, како сазнајемо, Милан Беко предложио да тај проценат ипак буде већи, то јест најмање 30 одсто. „То је нешто што што ми, који смо имали више среће, дугујемо овој земљи и народу, који су тешко погођени транзицијом и економском кризом“, објаснио је Беко. 

Колики ће на крају бити проценат личног богатства које ће домаћи тајкуни у знак захвалности донирати друштву остаје да се види.

(Агенције)

Поштовани читаоци и коментатори,
Ова вест је, нажалост, само мала првоаприлска шала. Апри-ли-ли-ли. :))

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер