недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > И у Љубљани отворен „Институт за јавну политику“ Бебе Поповића
Хроника

И у Љубљани отворен „Институт за јавну политику“ Бебе Поповића

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јун 2014.

ЉУБЉАНА - Институт за јавну политику данас је свечано отворио канцеларију у Љубљани панелом "10 година Словеније у Европској унији: Искуства и изазови за Западни Балкан“.

На панелу су учествовали представници влада, цивилног сектора и академске заједнице Словеније, Србије и Црне Горе а главни циљ скупа била је размена искустава и анализа интеграцијског контекста у земљама Западног Балкана, уз сталну подршку Словеније као чланице ЕУ, саопштио је Институт за јавну политику у Љубљани.

Скуп је отворио министар унутрашњих послова у Влади Словеније Грегор Вирант, који је истакао да је "еуропеизација“ јавне администрације кључ напретка земаља Западног Балкана, посебно нагласивши важност измене менталитета државних службеника и представника јавног сектора.

Он је такође истакао пресудну улогу политичког вођства у земљи, оличену у функцији министра за европске интеграције.

Зоран Крунић је испред Института за јавну политику у Љубљани представио кратак историјат Европске уније као заједнице, процеса евроинтеграција на Балкану и истакао важност научених лекција од суседних земаља, данашњих чланица, попут Словеније и Хрватске.

Представница делегације Словеније у Европском парламенту, Тања Фалон нагласила је да је сам процес проширења значајно успорен након примања Хрватске у ЕУ, а посебно након избора у Европском парламенту ове године. Она је потврдила да ће Словенија, као и до сада, чинити све што је у њеној моћи да се све државе Западног Балкана што пре интегришу у Унију - јер верује да се само на тај начин осигурава трајна и одржива стабилност региона- у економском, безбедносном и развојном смислу.

Шефица преговарачког тима Србије у приступним преговорима са ЕУ, Тања Мишчевић, представила је ток преговарачког процеса, истакла значајне кораке које је Србија већ начинила на путу ка ЕУ, посебно нагласивши да је хармонизација правног оквира у Србији отпочела још 2004. и пре потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању.

Њена главна порука била је та да је ово први пут у историји балканских земаља да све државе имају исти циљ- чланство у ЕУ, те да је то политички моментум који ни Унија, ни Западни Балкан не смеју пропустити, наведено је у саопштењу.

Скупу се обратио и главни преговарач са ЕУ испред Владе Црне Горе, амбасадор Александар Андрија Пејовић, који је присутнима представио детаљан преглед поглавља у преговарачком процесу, учинак Црне Горе на том путу, посебно наглашавајући растући привредни потенцијал Црне Горе, као и бизнис климу која је оцењена као једна од најповољнијих за директна страна улагања.

Скуп је закључен панелом на ком су говорили представници цивилног сектора и академске заједнице Словеније, а који је за главни циљ имао пружање савета и смерница земљама Западног Балкана на путу ка чланству у ЕУ, са посебним акцентом на улози Словеније у том процесу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер