Početna strana > Hronika > I u Ljubljani otvoren „Institut za javnu politiku“ Bebe Popovića
Hronika

I u Ljubljani otvoren „Institut za javnu politiku“ Bebe Popovića

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 30. jun 2014.

LjUBLjANA - Institut za javnu politiku danas je svečano otvorio kancelariju u Ljubljani panelom "10 godina Slovenije u Evropskoj uniji: Iskustva i izazovi za Zapadni Balkan“.

Na panelu su učestvovali predstavnici vlada, civilnog sektora i akademske zajednice Slovenije, Srbije i Crne Gore a glavni cilj skupa bila je razmena iskustava i analiza integracijskog konteksta u zemljama Zapadnog Balkana, uz stalnu podršku Slovenije kao članice EU, saopštio je Institut za javnu politiku u Ljubljani.

Skup je otvorio ministar unutrašnjih poslova u Vladi Slovenije Gregor Virant, koji je istakao da je "europeizacija“ javne administracije ključ napretka zemalja Zapadnog Balkana, posebno naglasivši važnost izmene mentaliteta državnih službenika i predstavnika javnog sektora.

On je takođe istakao presudnu ulogu političkog vođstva u zemlji, oličenu u funkciji ministra za evropske integracije.

Zoran Krunić je ispred Instituta za javnu politiku u Ljubljani predstavio kratak istorijat Evropske unije kao zajednice, procesa evrointegracija na Balkanu i istakao važnost naučenih lekcija od susednih zemalja, današnjih članica, poput Slovenije i Hrvatske.

Predstavnica delegacije Slovenije u Evropskom parlamentu, Tanja Falon naglasila je da je sam proces proširenja značajno usporen nakon primanja Hrvatske u EU, a posebno nakon izbora u Evropskom parlamentu ove godine. Ona je potvrdila da će Slovenija, kao i do sada, činiti sve što je u njenoj moći da se sve države Zapadnog Balkana što pre integrišu u Uniju - jer veruje da se samo na taj način osigurava trajna i održiva stabilnost regiona- u ekonomskom, bezbednosnom i razvojnom smislu.

Šefica pregovaračkog tima Srbije u pristupnim pregovorima sa EU, Tanja Miščević, predstavila je tok pregovaračkog procesa, istakla značajne korake koje je Srbija već načinila na putu ka EU, posebno naglasivši da je harmonizacija pravnog okvira u Srbiji otpočela još 2004. i pre potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Njena glavna poruka bila je ta da je ovo prvi put u istoriji balkanskih zemalja da sve države imaju isti cilj- članstvo u EU, te da je to politički momentum koji ni Unija, ni Zapadni Balkan ne smeju propustiti, navedeno je u saopštenju.

Skupu se obratio i glavni pregovarač sa EU ispred Vlade Crne Gore, ambasador Aleksandar Andrija Pejović, koji je prisutnima predstavio detaljan pregled poglavlja u pregovaračkom procesu, učinak Crne Gore na tom putu, posebno naglašavajući rastući privredni potencijal Crne Gore, kao i biznis klimu koja je ocenjena kao jedna od najpovoljnijih za direktna strana ulaganja.

Skup je zaključen panelom na kom su govorili predstavnici civilnog sektora i akademske zajednice Slovenije, a koji je za glavni cilj imao pružanje saveta i smernica zemljama Zapadnog Balkana na putu ka članstvu u EU, sa posebnim akcentom na ulozi Slovenije u tom procesu.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner