петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хусеин Кавазовић: Република Српска није настала на садњи ружа, него на геноциду у Сребреници, Нема помирења док Срби не признају да су починили геноцид
Хроника

Хусеин Кавазовић: Република Српска није настала на садњи ружа, него на геноциду у Сребреници, Нема помирења док Срби не признају да су починили геноцид

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јун 2016.

Кавазовић за Н1: РС спроводи пузајуће етничко чишћење, нема помирења док Срби не признају да су починили геноцид

САРАЈЕВО - Поглавар Исламске заједнице у БиХ Хусеин Кавазовић је, првог дана светог месеца Рамазана, месеца толеранције и праштања у исламу, оптужио Републику Српску да спроводи пузајуће етничко чишћење муслимана на својој територији и истакао да бошњачко-српског помирења нема док Срби не признају да се у Сребреници догодио геноцид.

"Знате шта се све десило од јула прошле године. Прво је спречена резолуција о геноциду у УН. Политичке снаге босанских Срба ометају доношење такве резолуције у Парламенту БиХ. И ми причамо о неком помирењу. Убеђен сам да нема помирења док се геноцид не призна", казао је Кавазовић и додао: "Геноцид се у Сребреници мора признати и то би била једина исправна ствар".

Гостујући на регионалној N1TV, Кавазовић је на питање шта ће се десити у будућности уколико односи остану овакви какви су сада, рекао да у РС постоје крајеви где се негира босански језик, где се Бошњацима не дозвољава запослење и на све начине им се отежава живот.

"То је оно што ја говорим, о пузајућем етничком чишћењу у Републици Српској", рекао је Кавазовић који се противи избору представника српског народа на чело сребреничке општине.

"Сматрам да Србија треба да се мења. Да мења своју политику наспрам муслимана. Она би требало да своје муслимане стави у исту раван као све друге грађане", сматра поглавар Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Хусеин Кавазовић.

"Ми бисмо волели да имамо боље односе са СПЦ. Проблем је јер у Сарајеву нема митрополита, односно владике. Односи са СПЦ-ом би били добри, али да су отворени, да кажемо једни другима шта имамо. Знате да је било свакаквих изјава у току ових година о неким врућим колачима. Било је тешких изјава, али ми нисмо реаговали. Отворио бих питање вере, покајничко питање. Јер морамо тражити да се људи који су то учинили покају. СПЦ не сме то штитити. Република Српска није настала на садњи ружа, него на геноциду у Сребреници. Шта год неко мислио о томе. Они ће се наћи увређени, али то је истина", казао је реис Кавазовић.

С обзиром да је постао тема многих коментара након изјаве "о власима", Кавазовић је објаснио свој став.

"Да, пратио сам реакције које су биле у БиХ и у регији. Чуо сам различите коментаре и различите осврте новинара. Изједначавали су ме са Караџићем и осталом злочиначком братијом која је починила геноцид у Сребреници. Нисам од људи који истрајавају у нечему што није у реду. Употребио сам тај израз у љутњи, имајући у виду оно што се догађа око Сребренице, која је у фокусу када су избори и када се успоставља власт, након што се тамо догодио геноцид и након што су га они који су га спровели систематски и данас поричу", казао је Кавазовић.

"Данас су се ујединили око кандидата који је испод слике Радована Караџића написао 'Идемо даље'. То је била моја реакција на то и позвао сам Бошњаке да имају обавезу према Сребреници, да не дозволимо да Сребреницом владају људи који поричу геноцид и који би ишли даље у томе".

На питање шта је мислио под термином "влах" и на кога се реферирао, Кавазовић је рекао да су то они који негирају геноцид.

"То је била моја интенција говора. Када им кажем да су четници они се поносе тим и праве тамо нека постројавања по Вишеграду и Сребреници. Када им то кажемо, они се тиме поносе. Наравно, нисам срећан што сам употребио тај израз, јер имам доста пријатеља тамо. С њима сам разговарао и они ме разумеју".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер