четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватска завршила преговоре, постаје члан ЕУ 2013. године
Хроника

Хрватска завршила преговоре, постаје члан ЕУ 2013. године

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јун 2011.

Хрватска је данас успешно завршила приступне преговоре с Европском унијом и требало би да постане 28. члан Уније 1. јула 2013. године, саопштило је мађарско председништво ЕУ.

Хрватска је, последњег дана мађарског председавања ЕУ, затворила последња четири поглавља и тиме и формално закључила приступне преговоре, чиме је отворен пут да након ратификације приступног уговора постане 28. чланица Еуропске уније 1. јула 2013. године.

- То је историјски дан за Хрватску и ЕУ. Ако све буде као што је предвиђено, Хрватска ће постати 28. члан ЕУ од 1. јула 2013. године - изјавио је у Бриселу шеф мађарске дипломатије Јанош Мартоњи. Хрватска ће тиме постати друга земља проистекла из бивше Југославије која ће се прикључити ЕУ, осам година после подношења захтева за пријем у чланство и после шест година преговора. Пут од одобравања статуса кандидата, што Србија очекује до краја ове године, до данашњег закључења преговора, Хрватска је прешла за седам година. Захтев за чланство у ЕУ Загреб је поднео 21. фебруара 2003, у априлу 2004. добио је позитивно мишљење Европске комисије, а преговори су почели у октобру 2005. После фазе скрининга - аналитичког прегледа и оцене усклађености националног законодавства државе-кандидата с правном тековином ЕУ, што је трајало око годину дана, прво поглавље у преговорима Хрватске и ЕУ је отворено у јуну 2006. године. Од земаља бивше Југославије прва је у ЕУ ушла Словенија, 2004, у великом ширењу Уније на централну и источну Европу. Остале некадашње југословенске републике, плус Албанија, обухваћене су Процесом стабилизације и придруживања.

Македонија је прва међу њима потписала Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ - 2001. године, али већ више од пет година чека датум за почетак преговора о пријему, у чему је у одлучујућој мери блокира спор са Грчком о називу државе. Црна Гора је статус кандидата добила крајем прошле године, али јој још није одређен датум за почетак преговора. Србија у октобру ове године очекује мишљење Европске комисије о кандидатури за чланство и нада се да ће преговоре почети 2012. "Последња у реду" је Босна и Херцеговина, која је 16. јуна потписала Споразум о стабилизацији и придруживању и још није поднела захтев за пријем у чланство.

Према недавној изјави комесара за ширење ЕУ Штефана Филеа, БиХ може поднети захтев за чланство у ЕУ када усагласи Устав са Европском конвенцијом о људским правилма и усвоји закон о државној помоћи на нивоу целе земље. Албанија је у априлу 2009. поднела захтев за чланство у ЕУ, али јој Европска комисија за сада није одобрила статус кандидата.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер