четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Врховни суд Хрватске укинуо првостепену пресуду Главашу за злочине над Србима
Хроника

Врховни суд Хрватске укинуо првостепену пресуду Главашу за злочине над Србима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. јул 2016.

Загреб -  Врховни суд Хрватске поништио је првостепену пресуду којом је Бранимир Главаш осуђен на 10 година због ратних злочина над српским цивилима у Осијеку 1991.

У образложењу пресуде објављене на интернет страницама Врховног суда наводи се да се прихватају жалбе Главаша и других осуђених у том случају, па се првостепена пресуда у целости укида и предмет упућује Жупанијском суду у Загребу на ново суђење.

Пресуда је укинута због битних повреда кривичног поступка, међу осталих и због тврдње загребачког суда да Хрватска у време када су злочини почињени није била у међународном оружаном сукобу. 

До новог поступка дошло је пошто је Уставни суд почетком прошле године укинуо правоснажну пресуду Врховног суда којом је Главаш био осуђен на осам година затвора и случај вратио на ново одлучивање. 

Против њега је остала на снази првостепена пресуда од десет година затвора на колико је осуђен због ратних злочина у случајевима познатијим као "Гаража" и "Селотејп". Врховни суд је о тој пресуди одлучивао на тродневној седници почетком јуна. 

До прошлогодишње одлуке Уставног суда, Главаш је више од пет година провео у затвору у Мостару у БиХ, где је завршио пошто је, уочи изрицања првостепене пресуде у Хрватској, побегао у суседну државу, чије држављанство има уз хрватско. 

Бранимир Главаш је првостепено осуђен за убиства више српских цивила, од којих су неки бачени у Драву везаних руку и са селотејп траком залепљеном преко уста. Неке од жртава су у гаражи Секретаријата за народну одбрану у Осијеку, на чијем челу је био Главаш, биле присиљене да пију киселину из акумулатора. 

Уставни суд је у образложењу одлуке о укидању правоснажне пресуде Главашу, међу осталим, навео да је Врховни суд погрешио кад је на злочине почињене након међународног признања Хрватске примењивао одредбе Женевске конвенције о заштити жртава немеђународних оружаних сукоба.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер