субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватска исплаћује пензије војницима НДХ
Хроника

Хрватска исплаћује пензије војницима НДХ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. октобар 2013.

Сваке године Хрватска да 53 милиона евра људима који имају потврду да су били припадници усташких и домобранских јединица током Другог светског рата. Чак 1.683 особе поднеле су захтев да добију усташку пензију. Они који су одбијени доказ о томе да су били у кољачким јединицама НДХ мораће да потраже у Војном архиву Србије!

Више од 13 хиљада припадника елитних усташких јединица и домобрана, као и чланови њихових породица, имају право на пензију за коју Република Хрватска годишње издвоји око 400.000.000 куна, што је око 53 милиона евра!

Директорка хрватског државног архива Влатка Лемић каже да Хрватски државни архив, тачније Одсек за војно градиво тога архива, издаје потврде усташама од 1993.

- Молим Хрватски државни архив да ми изда документацију да сам од 1941. до 1945. служио у елитној усташкој јединици или у домобранима. Молим горњи наслов да ми изда потврду да сам у некој од тих формација стекао одређени чин, добио то одликовање и да ми дате кратак опис кретања у оружаним снагама НДХ – наводи се у молби

Образац се може пронаћи на службеним странама Хрватског државног архива. Та јавна културна установа чува и део војног архива НДХ и то је познато, али је мање познато да се на њиховим страницама налази тај необични образац

До краја 2012. захтев за издавање потврде о учествовању у оружаним снагама НДХ поднело је 1.683 грађана из Хрватске и БиХ.

Највећи број захтева поднесен је 1994. (382), 1995. (168) и 1996. (220). С годинама је интересовање за потврде јењавало, док их је прошле године било девет.

- Захтеве за издавање копија докумената о учествовању у оружаним снагама НДХ грађани подносе због стицања одређених права. Највећи део њих је захтев поднело да би остварило права на пензију – навела је директорка Лемић.

Сабор је 1993. донео измене и допуне Закона о пензијском и инвалидском осигурању којима је припадницима оружаних снага НДХ, названих у том закону “домовинска војска”, омогућено да се свака година проведена у оружаним формацијама рачуна као две године радног стажа, а исти критеријум примењен је на године које су припадници тих снага након 16. маја 1945. провели у ратном заробљеништву. Законске измене носе потпис тадашњега председника Представничког дома Сабора, Стјепана Месића.

Директорка Влатка Лемић тврди да је чак око 70 одсто грађана од 1.683 који су у задњих 20 година затражили потврду о учествовању у оружаним снагама НДХ од Хрватског државног архива добило негативан одговор или тачније одговор да нема информација јесу ли или нису били припадници тих оружаних снага јер се већина војне грађе НДХ чува у Београду, у Војном архиву Министарства одбране. Зато је већина поднасилаца упућена да доказ потражи у Војном архиву Србије.

У Хрватском државном архиву тврде да поднесене захтеве нису категоризовали по врсти оружаних формација па не могу рећи колико их је тражено и издато за учествовање у Павелићевим снагама, колико за домобране и колико за усташе.

Тела НДХ која су издавала документе о учествовали у оружаним снагама више не постоје, поставља се питање како Хрватски завод за пензијско осигурање, који од 1993. издаје решења и исплаћује пензије припадницима оружаних снага НДХ, проверава документа на основу којих тој категорији одобрава повлашћене пензије.

Према подацима Завода за пензијско осигурање, припадника усташких јединица, домобрана или чланова њихових породица који након њихове смрти наслеђују пензију данас је издвојено 13.011 куна, а до краја ове године за њихове пензије биће издвојено 348.000.000 куна.

(Телеграф, НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер