среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватска: Градско веће Вуковара изгласало измене Статута по којима нису предвиђене двојезичне табле на градским установама
Хроника

Хрватска: Градско веће Вуковара изгласало измене Статута по којима нису предвиђене двојезичне табле на градским установама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. август 2015.

У Вуковару изгласана измена градског Статута по којима нису предвиђене двојезичне табле на градским установама, институцијама, трговима и улицама у том граду.

За измене је гласалло десет већника владајуће коалиције ХДЗ-ХКС уз подршку већнице ХДССБ-а Славице Јелинић, која је осигурала пресудни глас за прихватање измена Статута, а против или суздржано било је десет већника из редова СДП-а, СДСС-а, ХНС-а и СНС-а, јавља Хина, а преноси Јутарњи.хр.

Изменама Статута су усвојене две одлуке - Статутарна одлука о изменама и допунама Статута и Статутарна одлука о остваривању равноправне службене употребе језика и писма српске националне мањине на подручју Града Вуковара, којом би се поступно осигуравала индивидуална права грађана српске националности у Вуковару.

Предлогу измена Статута, на којима је радио саветнички тим вуковарског градоначелника уз консултације са уставноправним стручњацима из Осијека и Загреба, противили су се већници опозиционих странака, нарочито СДСС-а чији је председник Клуба већника Дејан Дракулић у расправи утврдио да је тиме припадницима српске националне мањине осигурано мање права него што их сада имају.

"Нигде у Статуту не пише да је уведена равноправна употреба српског језика и ћириличног писма у Вуковару", замерио је Дракулић.

Председник Клуба већника СДП-а Горан Бошњак замерио је "поигравање" с правима националних мањина у Вуковару.

"И оно мало права што сте предвидели ограничавате, па тако право да грађани српске националости могу градске акте добити на ћириличном писму сужавате тако што прописујете да то могу добити након писаног захтева", казао је Бошњак.

Изменама Статута нису предвиђене двојезичне табле на градским установама, институцијама, трговима и улицама у Вуковару, а Градско веће дужно је да разматра сваке године достигнути степен "разумевања, солидарности, сношљивости и дијалога међу грађанима Вуковара, те да у складу с расправљеним и донесеним закључцима доноси одлуку о могућности, односно потреби проширивања опсега осигураних индивидуалних права припадника српске националне мањине који живе у Граду Вуковару новим правима".

(Б92-Јутарњи лист)

Дејан Дракулић: Укинута су нам нека права из Статута 2009.

Градоначелник Вуковара Иван Пенава сматра да је одлуком о забрани ћирилице Загреб у Вуковар пребацио “врућ кромпир“.

Вуковарско Градско веће је изгласало измене градског Статута према којима нису предвиђене двојезичне табле, односно ћирилично писмо на градским установама.

“На тај начин је врућ кромпир пребачен из Загреба у Вуковар, чиме смо ми доведени у једну неравноправну и врло незахвалну ситуацију“, рекао је Пенава.

Са друге стране, заменик градоначелника Вуковара Дејан Дракулић истакао је да је одлука о укидању употребе двојезичних табли у Вуковару корак уназад када је реч о правима Срба.

“Будући да је донета одлука супротна закону, нека права која смо имали из Статута 2009. године су укинута. Стечена права сада су нам умањена овом одлуком“, рекао је Дракулић.

За измене је гласало десет одборника владајуће коалиције на челу са Хрватском демократском заједницом (ХДЗ) док је десет одборника из опозиције коју предводи Социјалдемократска партија (СДП) било против.

Пресудио је глас одборнице Хрватског демократског савеза Славоније и Барање (ХДССБ) Славице Јелинић која је подржала измене статута града.

Изменама Статута су усвојене две одлуке - Статутарна одлука о изменама и допунама Статута, те Статутарна одлука о остваривању равноправне службене употребе језика и писма српске националне мањине на подрчју Града Вуковара, којом би се поступно осигуравала индивидуална права грађана српске националности у Вуковару.

Изменама Статута требало би да се поштује прошлогодишња одлука Уставног суда да вуковарско Градско веће у року од годину дана реши питање двојезичности у том граду.

Наиме, Уставни суд је 11. августа 2014. обавезао вуковарско Градско веће да у року године дана, према делу Закона о употреби језика и писма националних мањина у Хрватској, Статутом града пропише и уреди, за цело подручје, односно за поједини део или поједине делове подручја Града Вуковара, индивидуална права припадника националних мањина на службену употребу свог језика и писма.

(Б92-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер