петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хиљаде миграната покушавају да уђу у ЕУ преко Србије и Мађарске - половина људи који траже азил долази са Косова
Хроника

Хиљаде миграната покушавају да уђу у ЕУ преко Србије и Мађарске - половина људи који траже азил долази са Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. децембар 2014.

Асотхалом -- Мигранти сада користе нову руту за улазак у ЕУ преко Мађарске, пошто је Средоземно море опасно, а неки други путеви су блокирани бодљикавом жицом.

Хиљаде миграната из далеких земаља попут Авганистана и Сирије, али и из Албаније и са Косова сваке седмице улазе у Мађарску и траже азил, претварајући ову земљу у врућу транзитну тачку Европске уније.

Све већи број миграната разгневио је ултрадесничарске и антиисламске покрете широм Западне Европе, и изазвао напетост у забаченим областима ЕУ какво је мађарско сеоце Асотхалом, крај границе са Србијом.

Први мигранти, шачица њих, дошли су у Асотхалом пре три године. Сада њихов прилив личи на поплаву.

По речима градоначленика Асотхалома, Ласла Тороцкаја, ситуација је "постала практично неподношљива".

Тороцкај је летос основао јединицу "ренџера" који сакупљају мигранте и одводе их у полицијску станицу у Сегедину, где они надаље траже азил у Мађарској.

Одатле мигранти - као и сви други који долазе у ЕУ - настављају за Немачку, Шведску или неку другу европску земљу где желе да почну нови живот, или да се придруже родбини.

Портпаролка УНХЦР-а за централну Европу Кити Мекинси каже да "многи људи дођу (у Мађарску) са жељом да буду ухваћени", а потом се "пријаве за азил и оду у те, такзоване отворене прихватне центре, а потом се изгубе негде у Западној Европи".

Према подацима мађарске пограничне полиције, ове године су, због илегалног преласка границе, покренути поступци против 26.000 људи 61 националности. Десет година раније, у време када се Мађарска прикључила Унији, број илегалних прелазака износио је - 34.

У Мађарској је азил ове године затражило 35.000 људи, а прошле године 18.900, а прилив илегалних имиграната се последњих месеци увећао драстично. У марту је било 683 захтева за азил, а у новембру 9.125. Предвиђа се да ће их у децембру бити чак 12.500.

Половина захтева за азил долази од миграната с Косова, који се жале да тамо не могу да нађу посао.

Азиланти са Косова, који углавном иду за Немачку, прво дођу до Суботице. Онда илегално пређу границу, па их ухвате "ренџери" из Асоталома.

Друга највећа група миграната је из Авганистана, а трећа из Сирије.

Мађарска је део Шенгенске зоне Европске уније, што значи да, пошто уђу, могу да слободно путују по већини земаља чланица Уније.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер