петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хилари Клинтон: Информационе мреже су нови нервни систем планете
Хроника

Хилари Клинтон: Информационе мреже су нови нервни систем планете

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. март 2010.

Америчка влада је слободу говора на интернету означила као један од кључних делова своје спољне политике, који се односи на све кориснике интернета у свету.

Америчка државна секретарка Хилари Клинтон рекла је раније ове године да су информационе мреже нови нервни систем планете.

"Чак и у ауторитарним земљама, инфо мреже помажу људима да сазнају чињенице и позивају владе на одговорност," рекла је Хилари Клинтон.

Синтија Вонг, из Центра за демократију и технологију, каже да Вашингтон јасно истиче да слободу размене информација на вебу сматра једном од суштинских.

"Сматрамо то заиста историјским. То је први пут да је слобода на интернету подигнута на тај ниво. Очување те слободе неопходно је за низ спољнополитичких циљева - од заштите људских права до подстицања економског развоја," рекла је Синтија Вонг.

Питање слободе интернета појавило се у јеку напада на инфраструктуру претраживача Гугл, потеклих из Кине, као и појачане државне цензуре. Кинеске власти узвратиле су да Гугл мора да поштује кинеске законе.

Пекинг такође оптужује Вашингтон за наметање империјализма на интернету, али експерт за Азију, Ребека Мекинон, каже да то није тако једноставно.

"Из кинеских блогова и онога што причају обични Кинези јасно се може закључити да је међу кинеским корисницима интернета Гугл много популарнији него Сједињене Државе. За Гугл су емотивно везани, док су им осећања према САД помешана," каже Ребека Мекинон.

Председник Саветодавне групе за Азију, Стивен Јејтс, каже да је ситуација са Гуглом подстакла дебату о слободи говора на интернету.

"Једна је ствар што свет мисли да је кинеска влада злонамерна и да се меша у животе својих грађана. Много већа опасност прети од чињенице да је она спремна и способна да то чини свакоме у свету ко има своје политичко мишљење," каже Јејтс. Јејтс каже да ће притисак из Вашингтона вероватно навести ауторитарне владе да још више пооштре своју контролу сајбер простора.

Али Ребека Мекинон каже да постоји граница до које оне могу да иду.

"Једно од питања је у ком тренутку ће оне свој интернет претворити у затворени интранет. Када ваш интернет више није довољно повезан са спољним интернетом да ли можете да будете светска економска сила," пита Ребека Мекинон.

Моћ интернета да шири информације, чак када владе покушавају да то угуше, подстакла је Обамину администрацију да објави да компаније на интернету могу да нуде своје услуге у Куби, Судану и Ирану, упркос тамошњим забранама.

Секретарка Клинтон каже да, са економског становишта, не постоји разлика између цензурисања политичког и економског говора, јер су слобода на интернету и економски раст нераскидиво повезани.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер