Početna strana > Hronika > Herman van Rompej: Izgradnja budućnosti Libije biće teška
Hronika

Herman van Rompej: Izgradnja budućnosti Libije biće teška

PDF Štampa El. pošta
sreda, 21. septembar 2011.

NjUJORK – Predsednik Evropskog saveta Herman van Rompej izjavio je danas, na samitu posvećenom Libiji u sedištu UN u Njujorku, da izgradnja budućnosti te zemlje može biti teška koliko i prevazilaženje njene prošlosti.

On je kazao da Evropska unija želi ponovo da izgradi odnose sa Libijom i da će tešnje povezivanje Libije sa evropskim tržištem omogućiti bolje perspektive za uspeh tranzicije u Libiji.

Prema rečima Van Rompeja, izgradnja buduće Libije odvijaće se na tri polja - izgradnji države i uspostavljanju demokratskog poretka, stabilizaciji bezbednosne situacije i ponovnom pokretanju privrede.

Sastanku o Libiji predsedava generalni sekretar UN Ban Ki-mun, a prisustvuju predstavnici oko osamdeset država i međunarodnih organizacija, među kojima i predsednici SAD i Francuske Barak Obama i Nikola Sarkozi, kao i šef prelazne libijske vlade Mustafa Abdel DŽalil.

Obama je kazao da je Libija primer kako međunarodna zajednica treba da funkcioniše u 21. veku, što znači da u borbi sa globalnim izazovima odgovornost i troškove preuzme što više zemalja.

Libija je lekcija o tome šta međunarodna zajednica može da postigne kada se ujedini, rekao je Obama, istakavši da je libijski narod „ispisao novo poglavlje u životu te nacije”.

„Posle četiri decenije mraka, oni mogu šetati ulicama, slobodni od tiranina”, rekao je Obama.

Francuski redsednik Sarkozi je pozvao Libijce koji su učestvovali u borbi protiv Gadafijevog režima na „smelost da oproste”.

On je ustanke širom arapskog sveta opisao kao „dobre vesti”.

Abdel DŽalil je, obraćajući se učesnicima samita, rekao da je od početka demonstracija u Libiji u februaru ubijeno najmanje 25.000 ljudi, a da je oko 50.000 povređeno.

DŽlil je zahvalio međunarodnoj zajednici na podršci tokom obaranja Gadafijevog režima i kazao da svrgnuti lider treba da ima „pošteno suđenje”.

Šef prelazne libijske vlade je, tokom posebnog sastanka s Obamom, rekao da se svrgnuti libijski lider Moamer Gadafi i dalje nalazi u Libiji, prenela je Agencija Frans pres.

Libijski Nacionalni prelazni savet ranije danas je zvanično priznala Afrička unija, a potom i Južnoafrička Republika. To je posle 22. avgusta učinila većina evropskih država, SAD i Nigerija, dok je Kina zvanično priznala prelaznu vladu 12. septembra.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner