четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Херман ван Ромпеј: Изградња будућности Либије биће тешка
Хроника

Херман ван Ромпеј: Изградња будућности Либије биће тешка

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. септембар 2011.

ЊУЈОРК – Председник Европског савета Херман ван Ромпеј изјавио је данас, на самиту посвећеном Либији у седишту УН у Њујорку, да изградња будућности те земље може бити тешка колико и превазилажење њене прошлости.

Он је казао да Европска унија жели поново да изгради односе са Либијом и да ће тешње повезивање Либије са европским тржиштем омогућити боље перспективе за успех транзиције у Либији.

Према речима Ван Ромпеја, изградња будуће Либије одвијаће се на три поља - изградњи државе и успостављању демократског поретка, стабилизацији безбедносне ситуације и поновном покретању привреде.

Састанку о Либији председава генерални секретар УН Бан Ки-мун, а присуствују представници око осамдесет држава и међународних организација, међу којима и председници САД и Француске Барак Обама и Никола Саркози, као и шеф прелазне либијске владе Мустафа Абдел Џалил.

Обама је казао да је Либија пример како међународна заједница треба да функционише у 21. веку, што значи да у борби са глобалним изазовима одговорност и трошкове преузме што више земаља.

Либија је лекција о томе шта међународна заједница може да постигне када се уједини, рекао је Обама, истакавши да је либијски народ „исписао ново поглавље у животу те нације”.

„После четири деценије мрака, они могу шетати улицама, слободни од тиранина”, рекао је Обама.

Француски редседник Саркози је позвао Либијце који су учествовали у борби против Гадафијевог режима на „смелост да опросте”.

Он је устанке широм арапског света описао као „добре вести”.

Абдел Џалил је, обраћајући се учесницима самита, рекао да је од почетка демонстрација у Либији у фебруару убијено најмање 25.000 људи, а да је око 50.000 повређено.

Џлил је захвалио међународној заједници на подршци током обарања Гадафијевог режима и казао да свргнути лидер треба да има „поштено суђење”.

Шеф прелазне либијске владе је, током посебног састанка с Обамом, рекао да се свргнути либијски лидер Моамер Гадафи и даље налази у Либији, пренела је Агенција Франс прес.

Либијски Национални прелазни савет раније данас је званично признала Афричка унија, а потом и Јужноафричка Република. То је после 22. августа учинила већина европских држава, САД и Нигерија, док је Кина званично признала прелазну владу 12. септембра.

(Taнјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер