субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хенри Боне: Србија није испунила седам немачких захтева
Хроника

Хенри Боне: Србија није испунила седам немачких захтева

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. јун 2013.

Одлука немачких парламентараца из странке Ангеле Меркел да преговоре са Србијом о чланству у Европској унији одложе за следећу годину коштала би нас смањења кредитног рејтинга, бежања инвеститора, речју било би још мање посла и новца.

На унутрашњем, политичком плану одлагање почетка преговора значило би заустављање реформи, али би, а тога нису свесни немачки парламентарци, одложило и нормализацију односа са Приштином, која је Европи на првом месту.

Михаило Црнобрња, професор економије и директор Центра за европске интеграције и јавну управу на Факултету за економију, финансије и администрацију, каже за “Блиц” да ће прва рефлексна политичка реакција бити негативна: разочарање, резигнираност и незадовољство и још већи пад евроентузијазма, који је и онако низак.

- То значи успоравање или одустајање од реформи, иако би тек тада требало да скупимо све снаге да с њима наставимо, јер то радимо због нас, а не због ЕУ. У економском смислу одлагање датума ће нас успорити, биће мање новца и он ће бити скупљи јер кредитне агенције би због негативних политичких кретања снизиле кредитни рејтинг Србије - рекао је професор Црнобрња.

Економисти упозоравају да већ сада страни инвеститори износе новац из Србије, а да због кризе и сумње у перспективу земље намеравају да продају и државне обвезнице у које су прошле године уложили на стотине милиона евра. Добијање датума би могло да их убеди да се не повуку на друга тржишта. 

Званично, Бундестаг ће своју одлуку о Србији саопштити 27. јуна, дан уочи одлуке коју треба да донесу председници држава или влада свих чланица ЕУ (једногласно).

Хенри Боне, директор Фондације “Конрад Аденауер”, на питање “Блица” да ли има шанси да се демохришћани Ангеле Меркел предомисле, истиче да је имплементација досадашњих споразума сувише спора и неубедљива.

- Тешко је замислити да озбиљни немачки парламентарци могу својим гласачима да продају идеју да ће прво наградити Београд, а затим се надати да ће до имплементације заиста доћи. Посебно када се има у виду да седам захтева које је Андреас Шокенхоф донео у Београд није испуњено - каже Боне за “Блиц”.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер