среда, 04. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хелмут Шмит: Због историјског терета и географског положаја Немачка још годинама неће бити нормална земља
Хроника

Хелмут Шмит: Због историјског терета и географског положаја Немачка још годинама неће бити нормална земља

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. децембар 2011.

Говором бившег немачког канцелара Хелмута Шмита о драматичној ситуацији у Европи, у Берлину је данас почео конгрес Социјалдемократске партије немачке. На отварању су били и Борис Тадић и Ивица Дачић.

Говорећи на отварању тродневног конгреса социјалдемократа, бивши немачки канцелар Хелмут Шмит упозорио је немачку владу да се током кризе евра поставила као велики учитељ, оценивши да је то штетно за европски пројекат:

„То би могло да значи крај европског јединства и Немачка би могла да западне у изолацију, што би било веома опасно“, казао је Шмит.

Он је такође критиковао немачку спољну политику, конкретно министра спољних послова Гвида Вестервелеа:

„Ако немачки министар спољних послова мисли да су наступи у Триполију и Кабулу важнији од сарадње са Атином, Лисабоном и Мадридом, онда је то штетна немачко-национална политика чврсте руке.“

Поводом кризе евра, Шмит упозорава да Немачка не би смела да заборави своју историјску одговорност:

„Ми Немци нисмо довољно свесни, да код многих генерација свих наших суседа постоји латентна сумња. Због историјског терета и географског положаја Немачка још годинама неће бити нормална земља. Не сме да се заборави да европску историју карактерише вечна борба периферије и центра. Такође не сме да се заборави да обнова Немачке после Другог светског рата не би била могућа без помоћи западних партнера. Немци зато имају историјску обавезу да сада покажу солидарност са другим земљама.“

У новије време Немачка поново буди забринутост. Шмит је нагласио да снажан немачки извоз заправо значи дефицит за друге европске државе. „Њихова дуговања су и наши изазови“, сматра Шмит. Приче о кризи евра, Шмит је оценио као „неозбиљне гласине медија и политичара“, додавши да је евро вероватно јачи него што је Немачка марка икада била. Неопходно је даље уједињење Европе, истакао је Шмит: „Потребно нам је саосећајно срце према нашим суседима и партнерима, а то се посебно односи на Грчку.“

Отварању конгреса присуствовао је и премијер Норвешке Јенс Столтенберг. Бивши немачки канцелар Столтенбергу се захвалио на непоколебљивом ставу у залагању за владавину права и демократије након трагедије која се у Норвешкој догодила у јулу ове године, када је извршилац масакра Андерс Беринг Брејвик убио 77 људи. Столтенберг се такође обратио учесницима конгреса, на којем би требало да буде усвојена и резолуција против десничарског екстремизма.

На конгресу у Берлину, 480 делегата требало би да усагласе будући политички курс социјалдемократа. Две године пре следећих савезних избора СПД пре свега жели да пронађе стратегију за смену власти.

СПД политичари такође ће расправљати о увођењу вишег пореза за људе са високим примањима, растерећењу за сиромашније породице са децом, као и о праву на дневне понуде у школама и обдаништима и знатно више новца за потребе образовања. С тим у вези, странка захтева повећање максималне пореске стопе са 42 на 49 процената, као и поновно увођење пореза на имовину.

Врх Социјал-демократске странке најрадије не би да се на конгресу покреће тема будућег кандидата за канцелара. Као кандидати се иначе спомињу Зигмар Габријел, Франк-Валтер Штајнмајер и Пјер Штајнбрик. Одлуку о кандидату СПД жели да донесе тек следеће године. Сутра ће међутим да се бира нови страначко вођство. Кандидати су и ове године шеф странке Зигмар Габријел и генерална секретарка Андреа Налес.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер