недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хелмут Кол: Разговори као пут за решење украјинске кризе
Хроника

Хелмут Кол: Разговори као пут за решење украјинске кризе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 15. мај 2014.

БЕРЛИН – Бивши немачки канцелар Хелмут Кол, почасни грађанин Европе и „канцелар ујединитељ”, како га Немци зову, изразио је данас забринутост због развоја ситуације у Украјини и заложио се за разговоре као пут ка решењу кризе.

„Ја сам веома забринут због развоја догађаја.То је једна веома озбиљна ситуација. Ми сада, пре свега, морамо брзо једни са другима поново почети да разговарамо. Моје искуство ми говори да је то могуће, само морамо то да желимо”, рекао је 84-годишњи Кол у интервјуу таблиоду „Билд”.

Говорећи о предстојећим европским изборима, који се одржавају 25. маја, Кол је навео да он верује да ће „његов пријатељ” Жан-Клод Јункер бити нови председник Европске комисије (ЕК) и да жели да људи гласају на изборима и „ми победимо”.

То значи, рекао је Кол, да демохришћани победе у Немачкој, а у Европи европски конзервативци и Европска народна партија.

Објашњавајући избор председника Европске комисије, односно, дилему Јункер или социјалдемократа Мартин Шулц, бивши немачки канцелар је рекао да је формулација Лисабонског уговора паметно дефинисана и да би она озбиљно требало да буде узета у обзир.

„То значи да шефови држава или влада земаља, чланица Европске уније (ЕУ), узимајући у обзир резултат гласања, предложе једног кандидата за службу председника ЕК и да онда Европски парламент изабере тог кандидата... не добије ли кандидат у парламенту већину, онда шефови држава или влада морају предложити другог кандидата...”, рекао је Кол, оценивши да то није недемократски и да се европска структура не може поредити са структурама земаља-чланица ЕУ.

Он је рекао да жели да Европа напредује.

„Европа је наша судбина. Европа остаје питање рата и мира, са свим оним што томе припада - поред мира још и слобода и благостање и демократија”, рекао је Кол и упозорио да је најургентнији задатак у ЕУ довођење у ред финансија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер