субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал: Шљиванчанину утростручена казна, Мркшићу остало 20 година
Хроника

Хашки трибунал: Шљиванчанину утростручена казна, Мркшићу остало 20 година

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. мај 2009.

Жалбено веће Хашког трибунала правоснажно је осудио официре бивше ЈНА Милета Мркшића на 20, док је казна Веселина Шљиванчанина преиначена са пет на 17 година затвора, због учешћа у погубљењу ратних заробљеника на фарми Овчара након пада Вуковара 1991. године.

У септембру 2007. године, Претресно веће трибунала прогласило je пуковника бивше ЈНА Милета Мркшића кривим и изрекло му затворску казну од 20 година за убиство.

Шљиванчанина, који је у време догађаја имао чин мајора ЈНА, Претресно веће је прогласило кривим за мучење заробљеника и изрекло му затворску казну од пет година.

Мркшић је осуђен за мучење и окрутно поступање са 194 несрпска ратна заробљеника одведена из болнице у Вуковару. Жртве су биле превезене на пољопривредно добро "Овчара", где су премлаћиване, мучене и убијене.

Жалбено веће Хашког трибунала правоснажно је данас осудио официре бивше ЈНА Милета Мркшића на 20, а Веселина Шљиванчанина на 17 година затвора за учешће у погубљењу ратних заробљеника на фарми Овчара након пада Вуковара 1991. године.

Жалбено веће потврдило је слобађајућу пресуду бившем капетану ЈНА Мирославу Радићу.

Мркшић је проглашен кривим за помагање и подржавање убистава, пошто је повукао војнике ЈНА који су чували заробљенике. Суд је установио да је припадницима српске Територијалне одбране и паравојних јединица повлачење војске омогућило да затворенике касније поубијају.

Снаге ЈНА под његовом командом су, како је утврдио суд, претходно успоставиле нечовечне услове притвора, а он није деловао ефикасно како би обезбедио да заробљеници буду адекватно заштићени.

Шљиванчанин је проглашен кривим за помагање и подржавање мучења јер "није обезбедио адекватну стражу ЈНА на Овчари или се побринуо да стражари ЈНА на Овчари под његовом контролом предузму мере како би спречили српске снаге да премлаћују заробљенике".

И Тужилаштво и одбрана Мркшића и Шљиванчанина поднели су жалбе на првостепену пресуду 29. октобра 2007. године.

Првобитна оптужница против Мркшића, Шљиванчанина и Радића подигнута је 7. новембра 1995. године. Мркшић се налази у притвору Међународног суда од 15. маја 2002. године, а Шљиванчанин од 1. јула 2003. године.

Шљиванчанин је био на привременој слободи до изрицања пресуде Жалбеног већа.

Од свог оснивања Међународни суд је подигао оптужнице против 161 лица за тешке повреде међународног хуманитарног права почињене на подручју бивше Југославије од 1991. до 2001. године. Поступци против 117 лица су окончани.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер