петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи: Србија на Косову извршила геноцид и етничко чишћење
Хроника

Хашим Тачи: Србија на Косову извршила геноцид и етничко чишћење

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. март 2019.

 Председник Косова Хашим Тачи изјавио је данас на 20. годишњицу масакра у селу Избица у општини Србица где је убијено 147 особа, да је Србија на Косову извршила геноцид и етничко чишћење.

„Присећамо се свих мученика и жртава терора српске државе, током 1998. и 1999. године. Присећамо се оних који су убијени и масакрирани само зато што су били Албанци. Ненаоружани људи, старци, жене, мушкарци, деца, млади, убијани су на свом огњишту и на својој земљи, свуда по Косову“, рекао је Тачи.

Он је на комеморативној академији рекао да Косово никада неће заборавити трагедије у Ликошану, Ћирезу, Абрији, Рачку, Целини, Круши, Резали, Ћушку, Поклеку, Студимљу, Меји и многим другим насељима.

„Српска држава је извршила геноцид и етничко чишћење на Косову. Протерала је на хиљаде Албанаца ван Косова и опљачкала је имовину наших грађана. Никада се неће заборавити мере спрских злочинаца над косовским становништвом“, рекао је Тачи.

Према подацима Фонда за хуманитарно право из Београда (ФХП) и Фонда за хуманитарно право Косово, од 20. марта до 14. јуна 1999. године, српске снаге су на Косову убиле 6.872 Албанских цивила.

Међународни кривични суд за бившу Југославију (МКСЈ) утврдио је да је више од 800.000 албанских цивила депортовано, неутврђен број особа био је изложен тортури и сексуалном злостављању, а уништен је и опљачкан значајан део имовине и религијских објеката косовских Албанаца.

„Злочини над косовским Албанцима били су вршени систематски и свакодневно. У само једном дану, 26. марта 1999. године, у Малој Круши, Сувој Реци, Ландовици, Целини и другим местима убијено је скоро 700 цивила. У масовним егзекуцијама убијани су и жене, деца и старци. Њихова тела су спаљивана, бацана у бунаре или склањана на тајне локације“, навео је у саопштењу ФХП.

До данас су на територији Србије откривене масовне гробнице са 941 телом Албанаца убијених на Косову 1999. године.

У Батајници надомак Београда откривена су 744 леша косовских Албанаца, у Петровом Селу најмање 61 тело, код језера Перућац масовна гробница са 84 тела, а у масовној гробници Рудница откривена су још најмање 52 леша.

Међународни кривични суд за бившу Југославију је у предметима Шаиновић и други и Ђорђевић утврдио постојање државног плана, чији је циљ био протеривање значајног броја косовских Албанаца, како би се обезбедила трајна српска контрола над Косовом.

Постојање плана утврдјено је, између осталог, и на основу примене једнообразне матрице злочина, некажњивости за почињене злочине и уништавања личних докумената косовских Албанаца на прелазима према Албанији.

ФХП констатује да суђења пред судовима у Србији још не одражавају обим и карактер почињених злочина над косовским Албанцима.

„Упадљив је и изостанак процесуирања високопозиционираних војних и полицијских официра, у чијим је зонама одговорности убијено на хиљаде албанских цивила или чији су потчињени спроводили организоване и координиране акције протеривања, убистава, пљачке и скривања тела цивила“, сматра ФХП.

Према наводима ФХП-а, изостали су и поступци за најмасовније злочине, почињене током кампање војних и полицијских снага Србије у време НАТО интервенције, као што су злочини у Меји, Кореници, Малој и Великој Круши, Пустом Селу и Целинама, у којима је убијено више од 800 албанских цивила.

Није било ниједног суђења за злочине почињене током 1998. године, у којима је убијено преко 1.000 цивила. Такође, до данас нико у Србији није одговарао ни за опсежну операцију скривања тела косовских Албанаца у масовне гробнице, констатује ФХП.

Према подацима ФХП од 24. марта до 12. јуна 1999. од последица НАТО бомбардовања СРЈ живот изгубило укупно 754 људи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер