Početna strana > Hronika > Hag: Svedoci Demurenko i Konvej branili Karadžića od optužbi za Markale
Hronika

Hag: Svedoci Demurenko i Konvej branili Karadžića od optužbi za Markale

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18. oktobar 2012.

Na Haškom sudu iskaz je dovršio ruski pukovnik Andrej Demurenko, prvi svedok obrane bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića. Demurenko je kao bivši načelnik Štaba sektora UNPROFOR-a za Sarajevo svedočio u prilog teze optuženog - kako je sarajevska vlada sama ubila u terorističkom činu - civile na sarajevskoj tržnici Markale 1995. godine – kako bi povećala međunarodni pritisak na vlasti bosanskih Srba.

U osporavanju Demurenkovih stavova tužilaštvo je tokom unakrsnog ispitivanja ukazivalo na manjkavost njegove istrage podsećajući pri tom i na već iskazanu pristranost svedoka.

Tužilac Alan Tieger trudio se pokazati kako je naknadna, privatna istraga Demurenka - koja je osporavala nalaze UN-ovih promatrača o smrtonosnoj granati – nameštena.

Spomenuta je i prisnost svedoka u ratno vreme sa srpskom stranom pri čemu su prikazani intervjui u kojima i Demurenko to potvrđuje, pravdajući ne samo Markale, nego i uzimanje međunarodnih promatrača za taoce, za što je Karadžić takođe optužen.

Tužilac Tieger više puta je spomenuo samo neke od propusta Demurenkove istrage i zaključke kako je bilo reči o terorističkom napadu nizom eksplozija, a ne o minobacačkom napadu s položaja VRS-a.

„Činjenica je pukovniče, zar ne, da Vi niste znali koji je put tog zrna? Jer niste znali koji su minobacači eventualno korišteni, niste znali da je korišten M 52, niti da su korištene različite mine. Niti koji je bio njihov domet. To je nešto što ste Vi propustili u svojem ispitivanju“, naveo je Tieger.

Prilikom iskazivanja stavova optužbe o krivim zaključcima Demurenka, Karadžić je prigovorio na način unakrsnog ispitivanja njegovog prvog svedoka.

„Kad sam ja radio ovakve komentare koji sugerišu nešto što nije rečeno – ja sam dobijao primedbe od tužilaštva. Moj prigovor je što uvaženi gospodin Tieger komentariše nešto i u stvari svedoči. Opisuje nešto što nije rečeno i nije utvrđeno“, protestovao je optuženi.

Iako je tužilac ukazao na niz nedostataka u istrazi, različitoj od službenog nalaza promatrača iz UN- a, Demurenko je, uz blagi smešak, ostao čvrst u svom oprečnom stavu – kako granata s položaja VRS-a nije izazvala smrtonosnu eksploziju na pijaci Markale, nego teroristička akcija unutar Sarajeva.

„Spomenuo sam više puta tokom intervjua i danas spominjem – da mi nismo u principu ispitivali moguće položaje na onoj strani koja je bila pod kontrolom bosanskih Srba. Jer naš cilj je bio da se demaskira laž. Prema tome to je sve počivalo na tablicama gađanja. I ponavljam - to je bilo široko ispitivanje svih mogućnosti potencijalnih položaja“, branio je svoje nalaze Demurenko.

Podsetimo, na sarajevskoj pijaci Markale 28. avgusta 1995. godine, eksplozija je ubila 43, a ranila 75 osoba. Kako bi osporio svedočenja UN-ovih službenika, koji su zaključili da se radilo o minobacačkoj granati s položaja VRS-a, Karadžić će u nastavku suđenja dovesti još neke njihove kolege kao svoje svedoke - kako bi to pokušao dovesti u pitanje.

Tako je iza Demurenka, Karadžić izveo još jednog svedoka u vezi optužbi za Sarajevo - vojnog posmatrača Ujedinjenih nacija (UN) Pola Konveja (Paul Conway).

On je opisao kako je takođe čuo više eksploziji spornog dana 28. avgusta 1995. godine sa svog posmatračkog mesta, a ne zvuk minobacačkih granata, ni paljbu iz područja pod kontrolom VRS-a.

Karadžić je u sredu izveo i bivšeg oficira JNA Blagoja Kovačevića, svog trećeg po redu svedoka obrane od optužbi za teror nad Sarajlijama, prvog dela optužnice od kojeg se odlučio braniti. Nakon toga će se morati pozabaviti i optužbama za genocid u Srebrenici, proterivanje u više opština gde je SDS preuzela vlast, te uzimanjem međunarodnih posmatrača za taoce.

Ispitivanje prvih svedoka obrane ide jako brzo, budući da se optuženi drži najavljenog rasporeda pa naprimer za Kovačevića nije ni imao dodatnih pitanja, nakon što je pročitao sažetak njegovog iskaza vezanog uz početne sukobe u Sarajevu i evakuaciju kasarne JNA Maršal Tito, gde je radio kao instruktor.

(RSE)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner