субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хаг: Јовица Станишић и Франко Симатовић правоснажно осуђени на по 15 година затвора за "ратне злочине у Хрватској и БиХ"
Хроника

Хаг: Јовица Станишић и Франко Симатовић правоснажно осуђени на по 15 година затвора за "ратне злочине у Хрватској и БиХ"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 31. мај 2023.

 Међународни резидуални механизам за кривичне судове са седиштем у Хагу (Механизам) изрекао је правоснажне пресуде од по 15 година затвора некадашњим челницима ресора Државне безбедности Србије Јовици Станишићу и Франку Симатовићу, оптуженим за ратне злочине у Хрватској и БиХ. То је најдужи судски процес у историји овог суда. Трајао је пуне две деценије.

Првостепеном пресудом у јуну 2021. године Станишић и Симатовић су осуђени на казне затвора од по 12 година.

Случај је покренут пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију (МКСЈ), а Жалбено веће МКСЈ-а наложило је потпуно ново суђење, преноси РТС.

Предмет је настављен у надлежности Механизма који је изрекао првостепене пресуде 6. августа 2021. године.

У жалбеном већу на месту председавајућег судије била је Грасијела Гати Сантана, председница Механизма.

Жалбе на пресуду су уложили и тужилаштво Механизма и одбрана.

Симатовић и Станишић су проглашени кривим по свих пет тачака оптужнице као помагачи, али не и као учесници Удруженог злочиначког подухвата (УЗП).

Суд је у јуну 2021. године изрекао другу првостепену пресуду, која им је изречена након поновљеног суђења, јер је прва, којом су били ослобођени од свих оптужби, укинута по жалби тужиоца 2015. године.

Осуђени су јер су, према ставу првостепеног судског већа, знали да су учесници у Удруженом злочиначком подухвату, делили намеру да се са великих подручја у Хрватској и Босни и Херцеговини извршењем кривичних дела из оптужнице присилно и трајно уклони већина несрпског становништва.

У четири тачке Станишић и Симатовић се оптужницом терете за злочине против човечности: прогони, убиства, депортација и нехумана дела, а по једној тачки за кршења закона или обичаја ратовања – убиства.

Поновљено суђење пред Механизмом завршено је 30. јуна 2021, након чега је донета писмена првостепена пресуда 6. августа исте године, а расправа по жалбама 24. и 25. јануара 2023. означила је крај преџалбене фазе овог предмета, који је почео у септембру 2021.

Овај случај представља последњи предмет МКСЈ-а за ратне злочине.

Станишић је био начелник Службе државне безбедности Министарства унутрашњих послова Србије, а Симатовић његов заменик. Обојица су ухапшени 13. марта 2003. године у Србији.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер