четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчки парламент данас по трећи пут покушава да изабере новог председника и избегне вандредне изборе
Хроника

Грчки парламент данас по трећи пут покушава да изабере новог председника и избегне вандредне изборе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. децембар 2014.

АТИНА - Посланици у грчком парламенту покушаће данас по трећи пут да изаберу новог председника и избегну превремене опште изборе који би могли да угрозе економску стабилност земље.

Финална рунда гласања којим би се изабрао наследник председника Каролоса Папуљаса долази у јеку настојања премијера Антониса Самараса да владин кандидат буде изабран и избегну се општи избори, пренео је АФП.

"Грчки народ не жели превремене изборе. Грчки народ разуме где ова авантура може да води", рекао је Самарас касно синоћ у интервјуу за телевизију Нерит.

Владин кандидат, комесар Европске уније за животну средину, Ставрос Димас, имао је 32 гласа мање од неопходних 200 у другој рунди гласања одржаној у понедељак.

У трећој рунди биће му неопходно 180 гласова посланика, али и то делује као висок праг, наводи француска агенција.

Званичници ЕУ и Међународног монетарног фонда (ММФ) страхују да би на превременим изборима победу могла да однесе левичарска партија Сириза, чиме би многе фискалне рефроме у земљи биле доведене у питање.

Недавна истраживања јавног мњења показују да се Самарасова владајућа коалиција налази иза Сиризе, која жели да преиспита услове међународних зајмова и укине непопуларне мере штедње које су наметнули кредитори.

Сириза је, према истраживањима, почетком децембра, имала вођство од 3,3 до 3,6 одсто, што значи да сама не би имала већину да формира владу, ако би избори сада били одржани.

Грчка је недавно обезбедила двомесечно продужење код својих кредитора из ЕУ и ММФ како би окончала текућу фискалну ревизију, од чега зависи пуштање око седам милијарди евра зајма.

Реформе које су захтевали међународни кредитори од Грчке побољшале су владине финансије, али су биле тешке за грађане, где је незапосленост порасла преко 27 одсто, а многима су смањене плате и пензије.

Сириза жели да повећа плате и пензије, заустави отпуштања и замрзне приватизацију државне имовине - кључне елементе реформи које су захтевали кредитори.

Политичка пат позиција у Грчкој, као и програм Сиризе, подстакли су немачког министра финансија Волфганга Шојблеа да упозори да било која нова влада мора да поштује обавезе својих претходника.

"Настављаћемо да помажемо Грчкој на путу тешких реформи", рекао је Шојбле у интервјуу за "Билд" у суботу.

Уколико Грчка, међутим, "одлучи да крене другим путем, то ће бити далеко теже", упозорио је немачки министар.

Финансијска криза у Грчкој готово је уништила евро 2012, и упркос два зајма од 240 милијарди евра и брисања дуга приватним инвеститорима, економија је тек почела да се опоравља након шест година проблема.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер