петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчка: Запослени у јавном сектору ступили у штрајк због реформе радног законодавства и пензионог система и продаје државне имовине
Хроника

Грчка: Запослени у јавном сектору ступили у штрајк због реформе радног законодавства и пензионог система и продаје државне имовине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. новембар 2016.

 АТИНА - Запослени у грчком јавном сектору ступили су данас у штрајк, у знак протеста због реформе радног законодавства и пензионог система и продаје државне имовине коју је влада договорила са међународним кредиторима у замену за добијање нових зајмова.

Лекари у државним болницама, просветни радници и запослени у органима локалних самоуправа придружили су се штрајку који је сазвао главни синдикат радника у грчком јавном сектору Адеди (Адедy), преноси агенција Ројтерс.

Бродови су, такође, остали усидрени у лукама у оквиру одвојеног 24-сатног штрајка на који су позовали поморци.

"Радници и сиромашни људи су увек они који плаћају цену кризе", навео је синдикат Адеди у саопштењу.

Очекује се да ће се радници који учествују у протесту и пензионери окупити у центру Атине касније током дана. Одзив за учешће у радничким протестима је био низак у последњих неколико година, наводи британска агенција.

Седмогодишња економска криза и рецесија, изазвана оштрим мерама штедње, оставили су хиљаде људ без посла и нагризли плате запослених.

Протест синдиката Адеди је увод у генерални штрајк који је за 8. децембар сазвао синдикат приватног сектора ГСЕЕ, највећи у Грчкој.

Атина је и даље у конфликту са својим кредиторима - Европском унијом и Међународним монетарним фондом - због непопуларне реформе у сектору рада у оквиру друге ревизије грчког спасилачког пакета помоћи.

Грчка жели брзу процену поверилаца о њеним реформама како би се квалификовала за веће ублажавање дуга и укључивање у програм куповине обвезинца Европске централне банке (ЕЦБ), који би јој омогућио да се врати на тржиште дуга пре 2018.

Међутим, премијер Алексис Ципрас је изјавио јуче да Атина не може да прихвати "ирационалне" захтеве кредитора.

Друге тачке спорења које су искрсле у преговорима ове недеље су фискални циљеви и реформе у енергетском сектору.

Синдикати се снажно противе продаји комуналних предузећа, укључујући и продају удела у енергетској компанији ППЦ.

Очекује се да ће се акционари ППЦ-а данас састати да би одобрили продају 24-процентног удела електромрезе оператера АДМИЕ кинеској државној мрежи, што је кључни приватизациони уговор из програма спасилачког пакета помоћи, наводи Ројтерс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер