Početna strana > Hronika > Grčka: Sukobi policije i građana na protestima protiv Sporazuma o promeni imena Makedonije u Atini, najmanje 25 policajaca povređeno, a sedam osoba je uhapšeno
Hronika

Grčka: Sukobi policije i građana na protestima protiv Sporazuma o promeni imena Makedonije u Atini, najmanje 25 policajaca povređeno, a sedam osoba je uhapšeno

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 20. januar 2019.

Najmanje 25 grčkih policajaca povređeno je u sukobima ispred parlamenta u Atini, tokom demonstracija protiv Sporazuma iz Prespe s Makedonijom koje su privukle desetine hiljada ljudi, a uhapšeno je sedam osoba. 

Među demonstrantima bilo je nekoliko pravoslavnih verskih grupa. Zvanično, grčke opozicione partije koje su protiv sporazuma ne učestvuju u ovim demonstracijama, ali su objavile da svako može da učestvuje u ličnom svojstvu. Među ljudima koji su se obratili okupljenima bio je bivši konzervativni premijer Antonis Samaras, kao i član manastirske zajednice Svete gore i bivši američki političar grčkog porekla Kris Spiru.

Na demonstracijama u Atini protiv Prespanskog sporazuma o promeni imena Makedonije izbili su sukobi.

Nekoliko okršaja izbilo je između policajaca i demonstranata koji su gađali policiju kamenjem, farbom, zapaljivim flašama, bakljama i drugim predmetima, a policija je odgovorila suzavcem. Neki demonstranti su preskočili ogradu i pokušali da se popnu uz stepenice, ali ih je policija zaustavila.

Učesnici protesta su bakljama, "molotvljevim koktelima", kamenicama, farbom zasuli policiju koja je odgovorila suzavcem.

Protesti se održavaju ispred grčkog parlamenta, a pojedini demonstranti su pokušali da se popnu na stepenice zgrade, ali ih je policija odbila.

Jedan muškarac, ogrnut grčkom zastavom, napao je velikom palicom policiju, dok su drugi zamahivali zastavama sa drvenim jarbolima i udarili policajce.

List „Naftemporiki“ je javio da je u neredima u blizini zgrade grčkog parlamenta u centru Atine povređeno deset policajaca.

Okupljenima se obratio bivši grčki premijer Antonis Samaras, s rečima: "Protestujemo radi onog za šta znamo da je pravedno", prenosi "Katimerini", podsećajući da Samaras oduvek zastupa "tvrd" stav u pogledu imena Makedonije.

Organizatori su se nadali da će broj demonstranata danas premašiti 600.000, ali je za sada njihov broj manji, prenosi grčki list.

Stotine autobusa iz cele zemlje, najviše sa severa Grčke, stiglo je u centar Atine, dovozeći više hiljada demonstranata. Organizatori su najavili da će oko 3.000 autobusa doći iz severne Grčke, ali, prema navodima policije, stiglo je samo oko 300 do danas popodne. Većina demonstranata mahalo je plavo belim grčkim zastavama na trgu Sintagma, ispred Parlamenta, mestom čestih i velikih protestnih okupljanja.

"Referendum za (ime) Makedonije", piše na jednom od plakata.

Organizatori su najavili da će 3.000 autobusa doputovati iz severne Grčke, ali je policija nešto posle 14:00 sati saopštila da je samo 300 autobusa na putu ka Atini.

Policija je rasporedila oko 2.000 svojih pripadnika, dronove i helikoptere, naveo je jedan policijski izvor. Centar Atine bio je zatvoren za saobraćaj od jutros, kao i metro stanice blizu Sintagme.

Još 60 autobusa se ka grčkoj prestonici kreće iz pravca Peloponeza, navodi "Katimerini" pozivajući se na informacije sa rampi za naplatu putarine. Demonstranti su se okupili ispred zgrade grčkog parlamenta za koji se očekuje da sutra počne raspravu o ratifikaciji i da do petka glasa o tome, prenosi AP.

Na severu Grčke, poljoprivrednici su, u znak solidarnosti sa protestima u Atini, blokirali autoput koji vodi ka granici sa Makedonijom.

Oni protestuju zbog Prespanskog sporazuma koji su Grčka i Makedonija potigle u junu prošle godine, a koji iziskuje da bivša jugoslovenska republika promeni ime u Severna Makedonija, a da zauzvrat Grčka više ne postavlja prepreke na putu te zemlje ka pridruživanju NATO-u.

Sporazumom o novom imenu Makedonije koji je u junu potpisan, trebalo bi da se okonča dugogodišnji spor između dve susedne zemlje preimenovanjem Makedonije u Republika Severna Makedonija. Sporazum je pre deset dana ratifikovao makedonski parlament, a od ponedeljka o njemu počinje rasprava u grčkom parlamentu koji bi trebalo o tome da glasa do kraja nedelje. 

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner