четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчка: Сукоби полиције и грађана на протестима против Споразума о промени имена Македоније у Атини, најмање 25 полицајаца повређено, а седам особа је ухапшено
Хроника

Грчка: Сукоби полиције и грађана на протестима против Споразума о промени имена Македоније у Атини, најмање 25 полицајаца повређено, а седам особа је ухапшено

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. јануар 2019.

Најмање 25 грчких полицајаца повређено је у сукобима испред парламента у Атини, током демонстрација против Споразума из Преспе с Македонијом које су привукле десетине хиљада људи, а ухапшено је седам особа. 

Међу демонстрантима било је неколико православних верских група. Званично, грчке опозиционе партије које су против споразума не учествују у овим демонстрацијама, али су објавиле да свако може да учествује у личном својству. Међу људима који су се обратили окупљенима био је бивши конзервативни премијер Антонис Самарас, као и члан манастирске заједнице Свете горе и бивши амерички политичар грчког порекла Крис Спиру.

На демонстрацијама у Атини против Преспанског споразума о промени имена Македоније избили су сукоби.

Неколико окршаја избило је између полицајаца и демонстраната који су гађали полицију камењем, фарбом, запаљивим флашама, бакљама и другим предметима, а полиција је одговорила сузавцем. Неки демонстранти су прескочили ограду и покушали да се попну уз степенице, али их је полиција зауставила.

Учесници протеста су бакљама, "молотвљевим коктелима", каменицама, фарбом засули полицију која је одговорила сузавцем.

Протести се одржавају испред грчког парламента, а поједини демонстранти су покушали да се попну на степенице зграде, али их је полиција одбила.

Један мушкарац, огрнут грчком заставом, напао је великом палицом полицију, док су други замахивали заставама са дрвеним јарболима и ударили полицајце.

Лист „Нафтемпорики“ је јавио да је у нередима у близини зграде грчког парламента у центру Атине повређено десет полицајаца.

Окупљенима се обратио бивши грчки премијер Антонис Самарас, с речима: "Протестујемо ради оног за шта знамо да је праведно", преноси "Катимерини", подсећајући да Самарас одувек заступа "тврд" став у погледу имена Македоније.

Организатори су се надали да ће број демонстраната данас премашити 600.000, али је за сада њихов број мањи, преноси грчки лист.

Стотине аутобуса из целе земље, највише са севера Грчке, стигло је у центар Атине, довозећи више хиљада демонстраната. Организатори су најавили да ће око 3.000 аутобуса доћи из северне Грчке, али, према наводима полиције, стигло је само око 300 до данас поподне. Већина демонстраната махало је плаво белим грчким заставама на тргу Синтагма, испред Парламента, местом честих и великих протестних окупљања.

"Референдум за (име) Македоније", пише на једном од плаката.

Организатори су најавили да ће 3.000 аутобуса допутовати из северне Грчке, али је полиција нешто после 14:00 сати саопштила да је само 300 аутобуса на путу ка Атини.

Полиција је распоредила око 2.000 својих припадника, дронове и хеликоптере, навео је један полицијски извор. Центар Атине био је затворен за саобраћај од јутрос, као и метро станице близу Синтагме.

Још 60 аутобуса се ка грчкој престоници креће из правца Пелопонеза, наводи "Катимерини" позивајући се на информације са рампи за наплату путарине. Демонстранти су се окупили испред зграде грчког парламента за који се очекује да сутра почне расправу о ратификацији и да до петка гласа о томе, преноси АП.

На северу Грчке, пољопривредници су, у знак солидарности са протестима у Атини, блокирали аутопут који води ка граници са Македонијом.

Они протестују због Преспанског споразума који су Грчка и Македонија потигле у јуну прошле године, а који изискује да бивша југословенска република промени име у Северна Македонија, а да заузврат Грчка више не поставља препреке на путу те земље ка придруживању НАТО-у.

Споразумом о новом имену Македоније који је у јуну потписан, требало би да се оконча дугогодишњи спор између две суседне земље преименовањем Македоније у Република Северна Македонија. Споразум је пре десет дана ратификовао македонски парламент, а од понедељка о њему почиње расправа у грчком парламенту који би требало о томе да гласа до краја недеље. 

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер