петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчка: Педофили и клептомани на листи особа са посебним потребама
Хроника

Грчка: Педофили и клептомани на листи особа са посебним потребама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. јануар 2012.

 АТИНА – Грчке групе особа са посебним потребама изразиле су данас гнев због одлуке владе да у ту категорију уврсти и педофиле, егзибиционисте и клептомане.

Национална конфедерација особа са посебним потребама (НЦДП) назвала је ту одлуку грчке владе „несхватљивом”, додајући да ће педофили као особе са посебним потребама од сада добијати већу накнаду од државе него људи са трансплантираним органима.

Министарство рада је навело да је постојећа листа особа које ће бити сматране као оне са посебним потребама проширена и категоријама које чине пиромани, компулсивни коцкари, фетишисти и садомазохисти. Они ће моћи да добију медицинску помоћ, а добијаће и одређену финансијску помоћ од државе.

Лидер НЦДП Јанис Вардакастанис, који је слеп, упозорио је, међутим, да би нова проширена листа могла да створи додатне тешкоће за Грке са посебним потребама који се већ суочавају са смањеним бенефицијама због тешке економске кризе која потреса њихову земљу.

„Ово што се десило је несхватљиво. Мислим да се ради о некој великој грешки. Министарство треба да има другачију политику о ономе што се сматра особама са посебним потребама”, рекао је Вардакастанис за АП.

Он је додао да нова листа садржи велике промене у коефицијенту особа са посебним потребама, због чега би неки људи могли да изгубе приступ државној помоћи.

Према новој листи, пиромани и педофили ће добијати новчану помоћ до 35 одсто од просечне плате, док ће дијабетичари добијати само 10 одсто.

Људи са пресађеним срцем добијаће 80 одсто од просечне плате.

Грчка се од 2009. бори да избегне банкротство. Јавно здравство и систем социјалне заштите су претрпели огромна смањења буџета због мера штедње, уведених да би Атина могла да добије зајмове од Међународног монетарног фонда и партнерских земаља из евро зоне.

Због свега тога, у великој мери су погођени и социјални програми намењени, између осталог, и особама са посебним потребама.

Влада се са друге стране, како наводи агенција АП, бори са великим злоупотребама у систему социјалне заштите, због чега је помоћ укинута десетинама хиљада особа са посебним потребама.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер