понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчка: Велики сукоби полиције и демонстраната испред зграде парламента; Већина у Сиризи против договора са кредиторима; Заменица министра финансија поднела оставку
Хроника

Грчка: Велики сукоби полиције и демонстраната испред зграде парламента; Већина у Сиризи против договора са кредиторима; Заменица министра финансија поднела оставку

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. јул 2015.

Испред зграде грчког парламента у Атини вечерас су избили сукоби између демонстраната, противника мера штедње и полиције.

Демонстранти су користили димне бомбе, Молотовљеве коктеле, а полиција је одговорила сузавцима. Нереди су се након два сата примирили, а приведено је више од 30 демонстраната.

Испред зграде грчког парламента избили су велики сукоби полиције и демонстраната, који су покушали да запале репортерски комби једне телевизије.

Полиција је користила бибер-спреј и сузавац против демонстраната који су им на то одговарали Молотовљевим коктелима и камењем.

Полиција је раније објавила да се око 12.500 људи окупило на централном атинском Тргу Синтагма, протестујући због најављених повећања пореза и реформи пензионог система.

Хиљаде демонстраната марширало је у среду улицама Атине у мање-више мирним протестима. Носили су транспаренте усмерене против мера штедње коју су предложили Европска унија, Европска централна банка и Међународни монетарни фонд.

Посланици грчког парламента до поноћи би требало да се изјасне о предлогу закона о строгим мерама штедње које међународни кредитори захтевају од Атине у замену за доделу трећег пакета помоћи.

За усвајање тих мера би, према рачуници премијера Алексиса Ципраса, требало да гласају проевропске опозиционе странке, док су се поједини чланови његове странке Сириза побунили против, како наводи АФП, драконских мера штедње.

Грчка: Већина у Сиризи против договора са кредиторима

Више од половине чланова централног комитета грчке Сиризе, њих 109 од 201, против је договора постигнутог у Бриселу.

Иако то вероватно неће утицати на гласање у грчком парламенту, јер ће споразум подржати већи део опозиције, аналитичари истичу ово као веома важно за даљи развој ситуације у грчкој левици.

"У Бриселу се десио пуч, који је показао да је циљ европских лидера да као пример другима казне народ који је замислио другачији пут, разилчит од неолибералног модела екстремне штедње", пише ова група.

Како се наводи у саопштењу 109 чланова ЦК Сиризе, у питању је "пуч усмерен директно против било каквог вида демократије и народног суверенитета".

"Споразум потписан са 'институцијама' је исход претњи тренутним економским дављењем и представља нови меморандум који намеће одвратне и понижавајуће услове 'старатељства' који су деструктивни и по нашу земљу и по наш народ", наводи се у саопштењу.

Поделе у Сиризи су могле да се наслуте у првим данима после референдума на коме је већина Грка рекла "не" мерама штедње, а како пишу медији, сукоби су се продубили како су одмицали нови преговори са кредиторима.

"Свесни смо страшних притисака којима је изложена грчка страна, међутим, сматрамо да без обзира на то, поносно 'не' радника не дозвољава властима да одустане и попусти пред кредиторима. Спроазум није у складу са идејама и принципима левице, али изнад свега, није у складу са потребама радничке класе. Предлог не могу прихватити чланови Сиризе", наводи се у саопштењу.

Група противника споразума тражи од ЦК владајуће странке да позове на "заједништво у партији на основома програмских уверења странке".

Премијер Алексис Ципрас и његов кабинет расправљају у парламенту са посланицима око новог споразума са кредиторима.

Истовремено, после спорног споразума и одласка министра финансија Јаниса Варуфакиса, исти потез данас је повукла и заменица у том министарству Надија Валавани.

Заменица министра финансија Грчке поднела оставку

Заменица грчког министра финансија Надија Валавани (60) поднела је данас оставку на то место у влади премијера Алексиса Ципраса, само неколико сати пред гласање у парламенту о новом наметнутом пакету помоћи за финансијско спасавање земље, пренео је британски лист "Гардијан".

Прво напуштање Ципраса: Надија Валавани, досасадашња заменица министра

Она је рекла Ципрасу да више не може да буде део његове владе, с обзиром на мере штедње на које је пристао, наводи лондонски дневник.

У писму које је објавило Министарство финансија, Валавани је упозорила да се Грчка суочава са "поражавајућом капитулацијом" и да је "у рукама" својих кредитора у Бриселу, при чему услови новог пакета спаса нису "одрживо решење" за проблеме.

"Решење које је данас наметнуто на тако депримирајући начин није одрживо за грчки народ и земљу", упозорила је Валавани у писму.

Посланици грчког парламента данас би требало да се изјасне о предлогу закона о строгим мерама штедње у јавном сектору које међународни кредитори захтевају од Атине као неизбежни услов за доделу трећег пакета финансијске помоћи, док на улицама Атине већ трају протести.

Надија Валавани са Јанисом Варуфакисом и ранијим министром Гикасом Хардувелисом

За усвајање тих мера би требало да гласају и проевропске опозиционе странке, јер су се поједини чланови Ципрасове левичарске странке Сириза и коалициони партнер "Независни Грци" (АНЕЛ) побунили против драконских мера штедње.

Међу мерама обухваћеним овим предлогом закона су велико подизање пореза на додату вредност (ПДВ), независност статистичке службе, реформа пензионог система, јачање финансијског сектора, укључујући одлучну борбу за смањење ненаплативих зајмова и елиминисање политичког утицаја на банкарски сектор, либерализација привреде, шира приватизација, реформа тржишта рада... што се и у народу и међу многим стручњацима сматра наставком рецесије и још оштријим рушењем животног стандарда.

Поверовали смо да ће бити боље: Демонстрације против "европског пакета помоћи"

Грчка је у понедељак ујутро, након маратонских преговора с кредиторима, успела да обезбеди (прихвати) договор о трећем пакету међународне финансијске помоћи и да избегне излазак из Еврозоне. Нови пакет вредан је око 86 милијарди евра и условљен је строгим захтевима које грчки парламент мора да усвоји данас.

Грчка: Парламент вечерас гласа о новим мерама штедње, демонстрације и штрајкови у Атини

Демонстранти у Атини "марширају" против нових мера штедње које би парламент требало вечерас да изгласа.

Такође, синдикат јавног сектора АДЕДИ позвао је на двадесетчетворосатни штрајк, како би указали посланицима да гласају против мера штедње.

Поред тога, синдикат ПАМЕ најавио је да ће вечерас одржати митинг на атинском Тргу Омонија.

Од јутрос је поремећен јавни превоз у Атини, у којој само повремено саобраћају возови у подземној железници. Саобраћајна гужва је била и на улицама главног града.

Железнички саобраћај биће у прекиду док траје штрајк. Болнице и домови здравља раде, али са смањеним бројем запослени.

Грчка је, након маратонских преговора с кредиторима, успела да договори споразум о трећем пакету међународне финансијске помоћи који јој је био преко потребан, као и да избегле излазак из еврозоне.

Нови пакет вредан је око 86 милијарди евра и одобрен је под строгим условима који укључују пакет мера штедње који грчки парламент мора да усвоји до среде.

У оквиру мера договорених с кредиторима, Атина треба да оснује нови независни фонд вредан до 50 милијарди евра у који ће прикупљати средства од приватизације, помоћу којих ће отплаћивати нови зајам и рефинансирати банке.

Демонстрације у Грчкој против наметнутих ригидних услова за нови "пакет спаса"

Широм Грчке грађани данас протестују због новог договора са страним кредиторима којим је Атина спасена банкрота, али који ће наметнути додатне реформе земљи која је већ у дубокој привредно-финансијској и социјалној кризи.

Неке анкете показују да више од 70 одсто Грка жели да парламент данас одобри нови пакет сарадње са Еврозоно, ипак су у знак протеста због нових најављених мера, јавни службеници у Грчкој су обуставили рад, апотеке су затворене, а неколико хиљада демонстранта јутрос је марширало у центру Атине.

Они су носили транспаренте са натписом "Откажите нови пакет" и "Не политици ЕУ, ЕЦБ и ММФ-а".

За данас је планирано још маршева, али су окупљања на улицама засад ограничена, док се посланици у страначким клубовима припремају да данас гласају о мерама које су кључне да би се Грчкој одблокирала помоћ која јој неопходна да не би банкротирала.

Захтеви из Брисела се, међутим, тешко прихватају јер је незапосленост прешла 25 одсто, а економска активност опала такође за четвртину.

"После пет година смањења плата и оштрих мера, Европљани траже још", каже Ставрос Куцијубелис, портпарол синдиката јавног сектора АДЕДИ, позивајући посланике да одбаце спорни споразум.

Синдикати, али и многи посланици у редовима левичарске Сиризе премијера Алексиса Ципраса, буне се због повећања пореза и пензионих реформи које морају да буду изгласане да би почели преговори о финансијском спасавању са међународним кредиторима.

"Пре избора нам је представљан другачији програм, тако да ове мере не би требало одобрити, а ако и буду одобрене, не би их требало применити", сматра 40-годишњи јавни службеник Кристос Вагенас, који је у јануару, како каже, гласао за Сиризу.

Фармацеути, који већ имају проблема да дођу до лекова због јаких контрола и спорова око извоза, такође су ступили у штрајк пошто је наговештено да убудуће и људи без одговарајуће дипломе могу постати власници апотека.

Грчка је у понедељак рано ујутро, након маратонских преговора с кредиторима, који су трајали чак 17 сати, успела да обезбеди (прихвати) преко потребан договор о трећем пакету међународне финансијске помоћи, вредном око 86 милијарди евра, и да избегне излазак из Еврозоне.

(Б92-Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер