петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грађани Србије и Црне Горе од сутра могу да путују у EУ, али дефинитивна одлука зависи од појединачних одлука држава чланица
Хроника

Грађани Србије и Црне Горе од сутра могу да путују у EУ, али дефинитивна одлука зависи од појединачних одлука држава чланица

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2020.

Европски савет је данас усвојио препоруке које се тичу постепеног попуштања привремених рестрикција уведених за "неесенцијалне" путнике у Европску унију. Рестрикције, према препоруци Европски савет, неће се односити на 15 земаља, међу којима је и Србија, за чије становнике се од сутра отварају границе ЕУ.

Европски савет наводи да земље чланице на основу критеријума и услова који су наведени у препоруци од 1. јула треба да отпочну са отварањем граница и уклањањем рестркција за државе нечланице, које су наведене у списку.

Земље за које ЕУ отвара своје спољне границе су Алжир, Аустралија, Канада, Грузија, Јапан, Црна Гора, Мароко, Нови Зеланд, Руанда, Србија, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Кина, под условом да ова земља одговори мерама реципроцитета.

Становници Андоре, Монте Карла, Монака и Ватикана третирају се као становници ЕУ у односу на треће земље и препоруке Савета Европе. Земље Шенгена које нису чланице: Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарска, такође су део ових препорука.

Препоруке нису правно обвезујуће јер надлежност над управљањем граница искључиво припада државама чланицама.

Препорука је да у државама у којима рестрикције остају на снази, грађани држава чланица ЕУ као и грађани трећих земаља који имају легално пребивалиште у ЕУ и чланови њихових породица и даље могу улазити у ЕУ из трећих земаља.

Рестрикције се не односе ни на одређене категорије особа, попут здравствених радника, радника у пограничним зонама и особа које раде на транспорту роба.

Критеријуми на основу којих је састављен списак земаља за које се укидају рестрикције су епидемиолошка ситуација и мере које конкретна држава предузима, а препорука је да се списак ажурира на сваке две недеље.

У саопштењу Европског савета се наводи да рестрикције које се односе на путовања у земље ЕУ могу бити поново успостављене делимично или у потпуности према одређеној земљи у зависности од промене околности и процене епидемиолошке ситуације.

Уколико се ситуација у наведеној трећој земљи убрзано погорша, одлуке ће бити доношене брзо.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер