петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гордон Браун: Прети крах светске трговине
Хроника

Гордон Браун: Прети крах светске трговине

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. мај 2009.

Лондон – Глобална трговина би могла да доживи слом уколико широм света не буду предузете акције за очување неопходног нивоа робне размене, упозорио је британски премијер Гордон Браун у коментару за њујоршки пословни дневник „Волстрит џорнал”, који преноси Танјуг.

Браун је указао да се глобална финансијска криза претворила и у трговинску кризу, јер велике и извозно усмерене земље трпе тешке последице услед драстичног пада извоза, док најмање развијене државе имају великих проблема због смањења тражње њихових производа на међународном тржишту.

Јапан је већ изгубио половину извозног тржишта у првом кварталу ове године, а кинески извоз је лане опао 17 одсто, што је утицало да се у тој земљи укине 26 милиона радних места, истакао је шеф британске владе. „Једноставна је истина да се трговина показала као најозбиљнија жртва глобалне финансијске кризе”, оценио је Браун, уз напомену да пад глобалног извоза доводи до смањење производње и губитка радних места, условљавајући будуће опадање потрошачке тражње.

Опоравак глобалне економије без оживљавања светске трговине није могућ, оценио је Браун и подсетио да је баш снажан скок робне размене највише допринео послератном опоравку ратом опустошених привреда Јапана и Немачке.

Раст глобалне трговине био је веома користан и за привреде низа европских земаља и САД, а такође и за нагли економски успон више азијских држава у току протеклих неколико деценија, навео је Браун.

Британски премијер је предложио да се у свету предузму разне мере, укључујући и масовне финансијске подстицаје, за оживљавање посустале трговине.

На самиту групе 20 најразвијенијих и земаља са брзим привредним растом, одржаном 2. априла у Лондону, договорено је да се за оживљавање трговине на глобалном нивоу током наредне две године издвоји око 250 милијарди долара. „Док се кредитно тржиште не опорави, наш други корак мора бити да владе и међународне организације испоштују оно што је договорено”, написао је Браун у ауторском тексту за „Волстрит џорнал”.

Браун је такође поновио захтев свим земљама да избегну примену протекционистичких мера у вођењу трговинске политике и истовремено се заложио за што скорије окончање Доха рунде глобалних трговинских преговора.

Колапс глобалне трговине је најважнији тренутни проблем са којим смо суочени, оценио је Браун, уз опаску да је око сто милиона људи широм наше планете ушло у категорију сиромашних због текуће економске кризе.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер