петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гордана Матковић: Србију чека још већа неједнакост у друштву
Хроника

Гордана Матковић: Србију чека још већа неједнакост у друштву

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. јул 2017.

 Програмска директорка Центра за социјалну политику и професорка Факултета за економију, финансије и администрацију Гордана Матковић изјавила је у Новом дану да седам, осам одсто људи у Србији живи у тешкој ситуацији и да се то види у њиховој потрошњи. Министарство за рад: тенденциозне замерке Г. Матковић.

 "Кад је реч о другој методологији, код нас је четвртина становништва у ризику од сиромаштва, али треба имати у виду да је тај број 17 одсто у Европској унији", рекла је она.

Матковић сматра да Србију чека већа неједнакост у друштву, у смислу социјалног раслојавања, и да ће зависити и од тога како се успоставља политика.

Политичка постављења

Говорећи о ротацији министара Александра Вулина и Зорана Ђорђевића у новој Влади Србије, Матковић каже да је реч о политчким постављењима.

"Није неоубичајено да се, као политичка постављења, у ресорима померају људи који у експертском смислу не знају довољно", каже Матковић која је била министарка за социјалну политику у влади Зорана Ђинђића.

Додаје да је неопходно да се има одређена доза знања о томе шта је систем социјалне заштите.

"У уређеним земљама често није правило да експерти улазе у политику, али то су уређени системи и онда су људи и службе у министарствима стабилне и компетентне. А с друге стране имате одређене канале утицаја и експертске јавности и јавности генерално на одлуке које се доносе у министарствима", објашњава она.

Према њеним речима, Србија још није стигла у ту фази и оцењује да је зато важно да министар има знања у области коју води.

Нарушен пензијски систем

Коментаришући учинак министарства, Матковић сматра да се ништа значајно није догодило и променило у претходном периоду.

"Ни не мислим да су велике реформе једини елемент за оцену рада министарстава. Али имам велику замерку да ствари које су се догађале у оквиру пензијског система нису биле под утицајем министарства, већ је Министарство финансија водило одлучујућу реч. Милсим да је нарушен пензијски систем и то без промене закона", рекла је Матковић.

Министарство: Тенденциозне замерке

Министартво за рад, запошљавање, борачка и социјална питања реаговало је на гостовање Гордане Матковић у програму Н1.

„Тендециозне су замерке које смо данас чули од некадашње министарке Матковић. Констатација да ништа није урађено занемарујући чињеницу да је ова Влада храбро донела Закон о раду који је показао како и на који начин одговорна власт доноси праве и одговорне законе је крајње злонамерна. Данас су успеси евидентни и јавно доступни. Од 2012. смањена је стопа незапослености са 23,9 на 14,6 одсто, издвајања за пензије из буџета пала су са 48,2 на 35,2 одсто, пензије се редовно исплаћују и имају реалну основу у свом повећању, што је разлика од времена када су пензионери стрепели како и када ће бити исплаћена пензија јер је за исплату било потребно задуживање земље, што данас више није случај. Пензије су два пута повећане - у јануару 2016. за 1,25 одсто и у јануару 2017. за 1,5 одсто а у новембру 2016. године исплаћена је свим пензионерима и једнократна помоћ у висини 5.000 динара“, каже се у саопштењу и додаје да и поред мера штедње, ниједно социјално давање није умањено и да ће ту политику Министарство рада наставити и у будуће.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер