субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Весић: Вучић храбро и одговорно одлучио да покуша да трајно реши косовски проблем
Хроника

Горан Весић: Вучић храбро и одговорно одлучио да покуша да трајно реши косовски проблем

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. август 2018.

 Са отпором на који је наишао Зоран Ðинђић, када је иницирао трајно решавање косовског проблема 15 година касније, се суочава Александар Вучић.

То је навео, како Тањуг истиче, некадашњи близак сарадник убијеног премијера, а сада функционер Вучићеве СНС Горан Весић.

Он је додао да је Вучић “храбро и одговорно одлучио да покуша да трајно реши косовски проблем“.

У ауторском тексту објављеном у данашњем издању листа "Полтика" под називом "За трајно решење", Весић пише о томе како је Ђинђић сарадницима у јесен 2002, неколико месеци пре његовог убиства у марту 2003, рекао да ћемо тражити да се питање Космета одмах трајно реши и да идемо у сусрет проблему.

"Они су баш одлучили да нам узму Косово", пренео је Весић речи Зорана Ðинђића које је упутио сарадницима, а потом га је Весић упитао: "Шта је ту ново, то смо знали и раније".

Весић наводи да Ðиндић није знао куда ће нас одвести пут којим је кренуо, али је био сигуран да Србија не може да напредује ако трајно не реши косовски проблем, те подетио да је Ђинђић у једном интервјуу рекао да је Космет за њега државни приоритет број један, да је статус Косова у ствари статус Србије, те да не можемо да заокрузимо државност Србије док не знамо какав је статус КиМ.

Испричао је да му је Ðинђић рекао да нема разлога да чека да независност Косова буде проглашена "када су они то планирали", па се међународној заједници обратио писмом које је упутио Џорџу Бушу, Владимиру Путину, Тонију Блеру и Савету безбедности УН и промовисао своју иницијативу обраћањем водећим светским медијима.

Ðинђић се, додаје, консултовао о иницијативи са Србима са КиМ, САНУ, СПЦ, невладиним организацијама и интелектуалцима.

"Био сам присутан када му је Добрица Ћосиц рекао да је једино трајно решење разграничење са Албанцима. Нисмо тада као нација постигли јединствен став о КиМ, али када смо га имали у историји око било ког важног питања", пита он.

Каже да су Ђинђићеву инцијативу одбациле водеће земље међународне заједнице које ће касније признати самопроглашену независност Косова, генерални секретар НАТО Хавијер Солана, Ибрахим Ругова, Европска комисија...

Подсетио је да је амерички Стејт дипартмент саопштио да САД сматрају да сада није време за покретање разговора о коначном статусу Косова.

Медији су почетком фебруара 2003. године објавили да је "америцки амбасадор у Београду Вилијем Монтгомери затражио од званичника да одустану од захтева да одмах отпочну преговори о решавању статуса КиМ, као и од стратегије о повратку војних и полицијских снага у јужну српску покрајину, рекао је Весић и додао да је према овим наводима, Коштуница био сагласан са том поруком САД, док је Ðинђић то одбио.

Тој Ђинђићевој иницијативи, каже, успротивиле су се Наташа Кандић, Соња Бисерко и бројне невладине организације, али и делови Ђинђићеве странке предвођени будућим председником Борисом Тадићем, који му је већ тада окренуо леда.

"Да ли би Ђинђић успео да реши проблем Косова те 2003. године не знам. Било је исувише противника ове иницијативе у земљи и иностранству, а Ðинђићева политичка снага није била тако јака, нити је управљао министарствима силе. Шансе су му биле мале. Ипак, био је одговоран политичар који је препознао проблем и храбро почео да га решава. Убијен је месец дана касније", написао је Весић.

Србија је, каже, остала да чека и дочекала мартовски прогром 2004. године када су паљене наше куће и цркве на КиМ, а народ убијан и протериван, дочекала је једнострано проглашење независности од стране приштинских власти, дочекала је да Срби полако нестају са Косова и Метохије, не само зато што им се нуди новац за имања, већ зато што немају запослење, перспективу и безбедност.

Весић каже да сада, 15 година касније, противљење на које је наишао Ђинђић данас преживљава председник Вучић, који је храбро и одговорно одлучио да покуша да трајно реши косовски проблем.

Нападају га, додаје, исти они који су се противили Ðинђићу због Косова, од дела међународне заједнице, преко десничара попут Коштунице до невладиних организација, односно Соње Бисерко и Наташе Кандић који, истиче, имају исте аргументе "не дирајте ништа", "најбоље је да остане замрзнути конфликт" или "признајте независност Косова", а нико од њих не нуди никакво решење.

"Не знају како живе Срби на КиМ, не интересује их њихова судбина и служе им само да прикупљају јефтине политичке поене у трци за фотељама у Србији. Косовско питање доживљавају као шансу да политички униште Вучића, када већ то не могу да ураде на изборима и ниједна српска глава им није скупа како би постигли свој циљ", оцењује Весић.

Сматра да они, радећи против српског председника, омогућавају Албанцима да постигну циљ, да Косово остане без Срба само са манастирима и монасима у њима које ће да чувају као мало воде на длану као доказ своје "мултиетничности".

"Може неко да подржава или не политику Александра Вучића, али је чињеница да има храбрости да се суочи са проблемом Косова и да покуша да га реши. Изабрао је да решавамо проблем, уместо да маштамо о решењу, да живимо у реалном свету уместо у миту и еповима, да не будемо вечита жртва којој је увек неко други крив за несупехе, да бирамо овоземаљски живот уместо ''царства небеског''", наводи Весић.

"Да ли це Вучић у томе успети нико не може да зна, па ни он сам, али бориће се за интересе Србије и дати све од себе. Успео је, захваљујући свом угледу, да се о косовском проблему разговара у Вашингтону, Москви, Берлину и Бриселу, да данас у међународној заједници сви разумеју да морају да се уваже српски интереси", каже Весић.

Сматра да зато председник Вучић заслужује подршку свих у разговорима које води.

"Ако успе, биће то победа Србије. Ако не успе и ако будемо поново изгубили време, за 15 година нећемо имати о чему да преговарамо, јер нашег народа на КиМ тада неће бити", закључио је Весић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер