петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Радосављевић: Србија заостаје за земљама региона, лошију динамику раста има само Албанија
Хроника

Горан Радосављевић: Србија заостаје за земљама региона, лошију динамику раста има само Албанија

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. август 2021.

Професор Горан Радосављевић изјавио је да је економски развој Србије у последњих десет година био испод просека региона, и да су спорије расле само економије Хрватске и Албаније. "Ако при томе имамо у виду да је доходак у Хрватској готово 60 одсто већи него у Србији, долазимо до закључка да је економски једино лошију динамику раста од Србије у претходних десет година имала Албанија", истакао је професор Факултета за економију, финансије и администрацију.

Радосављевић је у интервјуу за Нови магазин казао да је просечан бруто домаћи производ по глави становника мерен паритетом куповне моћи, у Србији у периоду 2013- 2020. био око 12 одсто нижи од просека региона, док је његов раст у истом раздобљу био један од најнижих у региону.

„Поређења ради, од 2001. до 2012 просечан доходак, као и његов раст, био је на нивоу региона. Док смо у периоду 2001-2012. држали корак с регионом, од 2013. до 2020. Србија постепено заостаје за земљама региона. У претходних десет година боље економске перформансе, тј. бржи раст просечног дохотка становништва, од Србије су имале Румунија – готово два пута бржи раст – Босна и Херцеговина, Бугарска, Црна Гора и Македонија“, навео је Радосављевић.

Додао је да су спорије расле само економије Хрватске и Албаније.

„Ако при томе имамо у виду да је доходак у Хрватској готово 60 одсто већи него у Србији, долазимо до закључка да је економски једино лошију динамику раста од Србије у претходних десет година имала Албанија“, истакао је професор Факултета за економију, финансије и администрацију.

Просечан доходак у Румунији је 72 одсто просека ЕУ, а Србија је тек на 43 одсто просека ЕУ дохотка

По његовим речима, Србија је од 2012. повећала свој просечан доходак у односу на просек у Европској унији (ЕУ) за три процентна поена, што је после Албаније најслабији резултат у региону.

„Румунија је, на пример, у истом периоду повећала просечан доходак за 18 процентних поена. Просечан доходак у Румунији је 2012. био на 54 одсто просека ЕУ, а у 2020. је порастао на 72 одсто просека ЕУ. Србија је тек на 43 одсто просека ЕУ дохотка. Дакле, поново смо на зачељу Европе и региона“, казао је Радосављевић.

Рекао је да је Србија далеко од тога да буде „економски тигар региона“, иако власт на све начине покушава да прикаже Србију као земљу с брзим и високим растом и при томе не бира средства.

„Расподела без смислених економских критеријума милијарди евра буџетских пара у претходне две године, велики раст задужења праћен нетранспарентним трошењем тих пара, те огромне субвенције за отварање радних места, имају циљ да се економска ситуација прикаже бољом него што јесте“, нагласио је професор Горан Радосављевић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер