четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Радосављевић Гури: Одлука Стејт департмента о забрани мог уласка у САД ме "нити интересује нити погађа"
Хроника

Горан Радосављевић Гури: Одлука Стејт департмента о забрани мог уласка у САД ме "нити интересује нити погађа"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. децембар 2018.

Бившем команданту српске Жандармерије Горану Радосављевићу Гурију забрањен је улазак у Америку због наводне умешаности у убиство три брата Битићи 1999. године. Са друге стране, Радосављевић каже да га оваква одлука "нити интересује нити погађа".

- Не желим да реагујем на такву вест, нити ме интересује нити ме погађа таква одлука - рекао нам је Радосављевић за РСЕ, након што је објављена информација да га је Стејт департмент означио као "учесника у тешком кршењу људских права".

Он одбацује било какву одговорност за смрт браће Битићи, који су имали албанско-америчко држављанство.

- Дао сам изјаве истражним органима, хиљаду пута сам о томе причао, тако да је нонсенс да говорим о томе уопште - рекао је Радосављевић.

Њега, који је данас члан СНС, албанска породица Битићи означава као одговорног за убиство три њена члана - браће Илија, Агрона и Мехмета у јулу 1999. године у Петровом Селу близу Кладова, у источној Србији.

Већ неколико година у јавности Србије се указује на сумње о одговорности Горана Радосављевића Гурија у случају који оптерећује билатералне односе Србије и Сједњених Држава.

Владимир Вукчевић, бивши тужилац за ратне злочине, потврдио је у фебруару 2018. да је Горан Радосављевић био под опсервацијом.

- Да је било доказа против Горана Радосављевића Гурија, не би се он шетао по улици - поручио је Вукчевић у јануару 2016. године.

Његова наследница месту тужиоца за ратне злочине Снежана Станојковић навела је у марту 2018. да Тужилаштво наставља да ради на расветљавању овај случаја.

Веће за ратне злочине Вишег суда у Београду је 2012. године изрекло ослобађајуће пресуде Сретену Поповићу и Милошу Стојановићу, оптуженима за помагање у убиству браће Битићи, јер није доказано да су извршили кривична дела за које се терете.

Одбор за спољнополитичке послове америчког Конгреса је јуна 2018. усвојио резолуцију о убиству америчких држављана, браће Битићи у Србији у јулу 1999. године.

У резолуцији, којом се изражава став Представничког дома о убиству Илија, Агрона и Мехмета Битићија, између осталог се наводи да би појединце одговорне за убиство требало извести пред лице правде, те да је за осуду то што "још нико није проглашен кривим за погубљење браће Битићи или било које друге злочине повезане са њиховом смрћу и што ни један појединац чак није оптужен за те ужасне злочине".

- За Владу Србије и релевантна министарства и канцеларије, укљућујући и Специјално тужилаштво за ратне злочине, требало би да буде један од приоритета да што пре истраже и кривично гоне актуелне и бивше званичнике за које се верује да су директно или индиректно одговорни за њихову смрт - наводи се у усвојеној резолуцији.

Стејт департмент је у јучерашњем саопштењу навео да јавно означава Радосављевића на основу одељка 7031(ц) Закона о операцијама у иностранству и повезаним програмима Стејт департмента. Тај одељак закона, како је наведено, омогућава да појединцима и члановима њихових породица буде забрањен улазак у САД у случајевима када дрžавни секретар има поуздане информације да су ти страни званичници умеšани у корупцију великих размера или груба крšења људских права.

Према том закону, државни секретар је дужан да јавно или приватно означи те званичнике и њихове чланове породице, те се у саопштењу додаје да су осим Радосављевића, јавно означени његова супруга Светлана и ћерка Ана Радосављевић.

ПРОЧИТАЈТЕ ВИШЕ: Стејт департмент: Забрањен улазак у САД Горану Радосављевићу - Гурију због случаја Битићи

(Радио Слободна Европа, Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер