Početna strana > Hronika > Goran Bogdanović: Status Kosova za nas i dalje predstavlja centralno pitanje
Hronika

Goran Bogdanović: Status Kosova za nas i dalje predstavlja centralno pitanje

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 16. septembar 2010.

Goran Bogdanović, ministar za KiM. o budućim pregovorima sa Prištinom i mogućim temama: Najteže će biti pripremiti dijalog

Srbija je dosledna u stavu da dođe do dijaloga, jer on je neminovan i nužan. Treba razgovarati o svim spornim pitanjima, rešenjima za očuvanje srpske zajednice i za poboljšanje uslova života kosmetskih Srba. Ali, status za nas i dalje predstavlja centralno pitanje. Za one koji su priznali jednostrano proglašenu nezavisnost, ključna su, verovatno, tzv. tehnička pitanja. Zajednička rezolucija Srbije i Evropske unije omogućava dijalog koji bi, u krajnjoj liniji, vodio ka iznalaženju kompromisnog rešenja uz očuvanje srpske zajednice u pokrajini i nacionalno-državnih interesa Srbije.

Ovim rečima, Goran Bogdanović, ministar za Kosovo i Metohiju, odgovara na pitanje o čemu će se posle usaglašene rezolucije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija razgovarati sa Albancima.

* Kada će početi dijalog i kako uspostaviti listu pitanja koja će se prva naći na dnevnom redu?

- Svakako da imamo listu prioritetnih tema, ali ispitujemo redosled poteza. Prvi je priprema dijaloga koji podrazumeva definisanje niza pitanja i detalja. Licitiranje temama, formatima i drugim detaljima, sada kada još nije počela ni priprema dijaloga, krajnje je neozbiljno, ali i štetno po sam proces.

* Ko bi trebalo da vodi razgovore, da li biste pristali da u njima učestvuje, recimo, ikosovski premijer Hašim Tači?

- To nije problem Beograda već Prištine. Koliko se sećam, Tači, i ne samo on, učestvovao je u nekim rundama propalih bečkih pregovora.

* Uz čije posredovanje bi trebalo da se odvijaju pregovori - EU ili UN?

- Centralna uloga namenjena je Evropskoj uniji. S druge strane, bez iskustva i uticaja Ujedinjenih nacija, Rusije i SAD, teško je zamislivo stabilno vođenje ionako komplikovanog i kompleksnog procesa.

* Da li je moguće da pregovori krenu s mrtve tačke ako ne bude moguće dogovoriti se ni o samim pitanjima, ukoliko Beograd bude insistirao da i status bude ”na stolu”?

- Odgovoriću vam posredno - u doba Athisarijevih pregovora, razgovaralo se o čitavom nizu tema (decentralizaciji, kulturnoj baštini, ekonomskim i svojinskim pitanjima itd). Gotovo svaki put dešavalo se da se proces ”zaglavi” na statusnim pitanjima. Podsetiću da tada još nije bilo došlo do jednostrano proglašene nezavisnosti. Zar očekujete nešto drugačije sada, posle jednostranog akta Prištine koji je doprineo svemu sem smirivanju stanja? Čak i da se formalno zaobiđe status, naići ćete na njega ispod površine svakog od ovih pitanja. Iza svega rečenog i na osnovu prošlih iskustava, jasno je da je za početak i uspeh dijaloga neophodna temeljna priprema. Lično smatram da priprema dijaloga neće biti nimalo lak ni kratkotrajan proces.

* Ako status, ipak, ne bude tema, da li će Srbija odustati od dijaloga?

- Stav Beograda je poznat - dijalog je jedini način rešenja kosmetskih problema, ali takođe je poznata crvena linija ispod koje nećemo i ne možemo da idemo.

* Mogu li i teritorije biti predmet razgovora - da se severu da poseban status? Eventualno, da i jug Srbije bude ”na stolu”?

- Razni scenariji i opcije koji se pojavljuju s vremena na vreme po medijima, od raznih izvora do analitičara, samo su spekulacije i ništa više.

* Prošli pregovori vođeni su u Beču. Gde bi bilo pravo mesto za ove?

- Nama je najbitnije da se pronađu rešenja za postojeće probleme na Kosmetu, sporedno je gde će se odvijati pregovori, u Briselu, Beogradu ili Prištini.

* Šta mislite o zahtevu Srba sa Kosova, koji bi hteli, nezadovoljni usvajanjem ovakve rezolucije, da uzmu rusko državljanstvo?

- Nisu u pitanju Srbi ili deo Srba sa Kosmeta, nego pojedinci. Smatram da je privatna stvar i nepovredivo pravo svakog pojedinca da traži čije god hoće državljanstvo.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner