Хроника

Горан Богдановић: Статус Косова за нас и даље представља централно питање

Штампа
четвртак, 16. септембар 2010.

Горан Богдановић, министар за КиМ. о будућим преговорима са Приштином и могућим темама: Најтеже ће бити припремити дијалог

Србија је доследна у ставу да дође до дијалога, јер он је неминован и нужан. Треба разговарати о свим спорним питањима, решењима за очување српске заједнице и за побољшање услова живота косметских Срба. Али, статус за нас и даље представља централно питање. За оне који су признали једнострано проглашену независност, кључна су, вероватно, тзв. техничка питања. Заједничка резолуција Србије и Европске уније омогућава дијалог који би, у крајњој линији, водио ка изналажењу компромисног решења уз очување српске заједнице у покрајини и национално-државних интереса Србије.

Овим речима, Горан Богдановић, министар за Косово и Метохију, одговара на питање о чему ће се после усаглашене резолуције у Генералној скупштини Уједињених нација разговарати са Албанцима.

* Када ће почети дијалог и како успоставити листу питања која ће се прва наћи на дневном реду?

- Свакако да имамо листу приоритетних тема, али испитујемо редослед потеза. Први је припрема дијалога који подразумева дефинисање низа питања и детаља. Лицитирање темама, форматима и другим детаљима, сада када још није почела ни припрема дијалога, крајње је неозбиљно, али и штетно по сам процес.

* Ко би требало да води разговоре, да ли бисте пристали да у њима учествује, рецимо, икосовски премијер Хашим Тачи?

- То није проблем Београда већ Приштине. Колико се сећам, Тачи, и не само он, учествовао је у неким рундама пропалих бечких преговора.

* Уз чије посредовање би требало да се одвијају преговори - ЕУ или УН?

- Централна улога намењена је Европској унији. С друге стране, без искуства и утицаја Уједињених нација, Русије и САД, тешко је замисливо стабилно вођење ионако компликованог и комплексног процеса.

* Да ли је могуће да преговори крену с мртве тачке ако не буде могуће договорити се ни о самим питањима, уколико Београд буде инсистирао да и статус буде ”на столу”?

- Одговорићу вам посредно - у доба Атхисаријевих преговора, разговарало се о читавом низу тема (децентрализацији, културној баштини, економским и својинским питањима итд). Готово сваки пут дешавало се да се процес ”заглави” на статусним питањима. Подсетићу да тада још није било дошло до једнострано проглашене независности. Зар очекујете нешто другачије сада, после једностраног акта Приштине који је допринео свему сем смиривању стања? Чак и да се формално заобиђе статус, наићи ћете на њега испод површине сваког од ових питања. Иза свега реченог и на основу прошлих искустава, јасно је да је за почетак и успех дијалога неопходна темељна припрема. Лично сматрам да припрема дијалога неће бити нимало лак ни краткотрајан процес.

* Ако статус, ипак, не буде тема, да ли ће Србија одустати од дијалога?

- Став Београда је познат - дијалог је једини начин решења косметских проблема, али такође је позната црвена линија испод које нећемо и не можемо да идемо.

* Могу ли и територије бити предмет разговора - да се северу да посебан статус? Евентуално, да и југ Србије буде ”на столу”?

- Разни сценарији и опције који се појављују с времена на време по медијима, од разних извора до аналитичара, само су спекулације и ништа више.

* Прошли преговори вођени су у Бечу. Где би било право место за ове?

- Нама је најбитније да се пронађу решења за постојеће проблеме на Космету, споредно је где ће се одвијати преговори, у Бриселу, Београду или Приштини.

* Шта мислите о захтеву Срба са Косова, који би хтели, незадовољни усвајањем овакве резолуције, да узму руско држављанство?

- Нису у питању Срби или део Срба са Космета, него појединци. Сматрам да је приватна ствар и неповредиво право сваког појединца да тражи чије год хоће држављанство.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]