петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Срби на КиМ немају ни снаге ни воље за нове барикаде. Народ напокон схватио да је изигран и да нема у тој мери подршку Вучића
Хроника

Горан Богдановић: Срби на КиМ немају ни снаге ни воље за нове барикаде. Народ напокон схватио да је изигран и да нема у тој мери подршку Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. фебруар 2024.

 Јуче сам покушао да дигнем с аутомата новац, али нисам успео јер није било динара. Нажалост таква ситуација ће бити и наредних дана. А да ли ће бити побољшања, видећемо.

Видим колико су грађани забринути јер осећају да је ово обрачун са последњим остацима присуства државе Србије на КиМ. А посебно су забринути они најрањивији, пензионери и они који очекују социјалну помоћ, јер не могу на други начин да дођу до новца. Очигледно је да су нам све узели на КиМ. Остало је само да нам узму живот. И то се ради на софистициран начин непримерен за 21. век. Стално урушавају људска права, малтретирају и шиканирају нас. Још нам је остао живот, а и то је нешто што нам свакодневно узимају, каже за Данас Горан Богдановић, потпредседник СДС и некадашњи министар за КиМ, одговарајући на питање каква је ситуација у Лепосавићу на почетку ове недеље а након одлуке Централне банке Косова о коришћењу готовине, односно ограничавању коришћења динара.

* Вучић пак поручује да се пезионери и остали не брину. Да ли му верујете?

– Не знам. Не ради се томе да ли верујемо или не. Већ данас смо почели да осећамо притиске одлуке Централне банке Косова. Верујем да ће Србија у наредном периоду учинити све да дође до решења и да ћемо напокон моћи да подижемо примања, социјалну помоћ и пензије. Како, то је ипак на Приштини и Београду да одлуче.

* Да ли је ово заиста једнострани потез Куртија, односно није део неког ранијег споразума? Верујете ли кад Вучић каже да се о томе није разговарало?

– Овде се не ради да ли Вучићу верујемо или не. Ми који нисмо заслепљени Вучићевом политиком видимо да се ствари одвијају у правцу у којем Срби губе све. И да од преговора немамо никаву корист. Волео бих да чујем председника Вучића да наброји бар један успех Србије у преговорима. Јер ја који овде живим не могу да се сетим ниједне добити за Србе. Када је реч о разговорима око динара, немам доказ да су разговори око укидања динара вођени. Али је чињеница да је председник у фебруару прошле године говорио о тој могућности и очигледно је да је о томе разговарано. Да ли је постигнут споразум или није опет то не знам. Такође је чињеница да Курти многе акције спроводи једнострано, без икаквог договора како би вршио притисак и тортуру на преостале Србе. И за то има подршку дела међународне заједнице, без обзира на то што та међународна заједница штурим саопштењима осуђује такве поступке. Нама не требају само штура саопштења него конкретне акције и потези да би се Курти натерао да поштује људска права и Устав и законе Косова које стално потенцира.

Срби се више плаше потеза Приштине него Београда

* Кад смо успеха у дијалогу, Вучић каже да је успех признавање косовских таблица и да је требало то пре да урадимо.

– Та његова изјава показује сву бахатост, осионост и лицемерје ове власти када је реч о КиМ. Шта је требало да се уради? Зашто Вучић није прихватио раније? Откуд сад накнадна памет? Можда се чекало да се изгубе људски животи, да специјалне јединице завладају читавим севером КиМ, да се Срби хапсе и малтретирају и Приштина први спискове неподобних Срба, да напуштамо институције у које нас је на силу ова власт увукла 2013. Да се понижавамо и тражимо оставке градоначелника које нисмо бирали… Очигледно да нас председник изјавама и саопштењима обавештава о јавним успесима Куртија. Таква изјава је доказ какав однос ова власт има према КиМ.

* Да ли се народ на Косову више плаши односа власти из Београда према њима или потеза Куртија?

– Сигурно да се свакако више плаши Куртија. Јер је он, и не само он него цела администрација, уназад неколико година показао сву ароганцију, непоштовање закона и Устава, као и да Срби нису добродошли на овим просторима. Шта друго, ако сте у стању да хапсите Србе на основу изјава лажних сведока, да врши тортуру над ухапшенима. Свакодневно се крше основна људска и грађанска права и нема дијалог са Србима на КиМ. Срби се много више плаше Приштине него Београда.

* Какав развој ситуације очекујете. Био је протест на Рудару, очекујете ли барикаде, шта ће народ да ради ако заиста буде спроведена ова одлука?

– Тешко је рећи. Нажалост, десиће се као што се десило са таблицама и многим другим споразумима, где смо инсистирали да нећемо прихватити, али онда прихватимо. Нажалост, не идемо у сусрет догађајима него смо стално сервилни и према потезима који иду на штету народу. Ако се ситуација око динара закомпликује поставља се низ питања, зашто је Комерцијална банка угашена на сопствен захтев а била је једина лиценцирана код Косовске банке и зашто Поштанска штедионица није купила њен огранак на КиМ. Нема пуно маневарског простора. Постоје три могућа решења. Прво, да се одлука ЦБК укине, што је мало вероватно. И то можемо видети из изјава европских званичника и Стејт департмента у којима не тажи укидање него пролонгирање одлуке и већи временски интервал за имплементацију. Друго, може да се региструје друга приватна банка из Србије и да преко ње иду трансакције Србима. И треће, на чему је Приштина инсистирала још у преговорима у Бечу 2006-7. и иза чега је стао и Ахтисари и тражио транспарентно финасирање на КиМ. А то је да новац који иде из Србије на Косово иде преко трезора или преко ЦБК и да она даље трансферише новац локалним самоуправама на Косову са српском већином. Мислим, да смо можда најближи том решењу јер би на тај начин и Приштина контролисала средства коме се даје новац и колико новца улази на Косово.

Истраживања показују да ће Курти победити на ванредним парламентарним изборима

* До постизања договора очекујете ли нове барикаде на северу?

– Мислим да више нема ни енергије ни снаге. Народ је овде напокон схватио да је изигран и да нема у тој мери подршку Вучића. После Бањске све се овде мења. Не постоји ни воља ни организација Срба јер нас је све мање. Не очекујем ништа. Очекујем нажалост даљи тихи одлазак Срба и даље да Београд буде сервилан према свим одлукама које не иду у прилог Срба и државе Србије на овим просторима. Очекујем да и даље лажне патриоте убеђују овај народ како је то добро.

* Требало би да уследе нови избори у четири општине и може ли се пружити отпор Српској листи на тим изборма?

– Нажалост, овде је политичка сцена замрла буквално 2013. када је формирана Српска листа. Јер све друге политичке опције и организације нису могле да делују јер су биле под великим притиском и уценама. Једина странка која је имала подршку званичног Београда је користила све инструменте присиле и принуде да би натерала људе да гласају за СЛ. Нисам оптимиста, иако постоје назнаке нових политичких организација али не видим још увек да би неко на адекватан начин могао да угрози СЛ из наведених разлога. Када и да ли ће бити избори нико тачно не зна. Оно што је извесно је да ће Приштина чинити све да не дође брзо до тих избора јер је очигледно да се припрема за ванредне парламентарне изборе.

* Када би могли да буду ти избори и каква је позиција Куртија?

– Биће негде почетком јесени. Све опције косовских Албанаца инсистирају да се одрже ти ванредни избори. Очигледно би то тада одговарало и Куртију, јер би тиме зауставио процес формирања ЗСО где би вероватно пролонгирао неке ствари. И све ово што Курти ради у последње време, иде у правцу предизборне кампање.

* Мислите на одлуку о динару, упаде у привремене органе, скидање и постављање застава…

– Тако је. Све што чини уназад неолико месеци. Очигледно да на тај начин жели да ојача своју позицију пре свега код националистичког дела бирачког тела. Очигледно да му то полази за руком. Сва истраживања дају прогнозе да ће Курти апсолутно победити на тим изборима.

* На парламентраним изборима 17. децембра СНС је победила и данас је конститутивна седница. Да сте у прилици да будете посланик да ли бисте присуствовали конституисању Скупштине?

– Ако се тврди да су избори покрадени, а јесу јер постоји много доказа, мислим да не би требало учествовати у конституисању нелегитимног парламента. Празна сала где седе опозициони посланици говори више него било која изговорена реч у парламенту. Присуство и неприсуство не може да спречи конституисање. Али неприсуствовањем шаљемо јасну поруку опозиционом бирачком телу али и међународним актерима, Савету Европе и Европском паралменту који су посматрали изборе и од којих очекујемо да их прогласе нелегитимним. Већ видим да не постоји јединство о томе, што је опасно. С пуним правом онда постоји перцепција у делу бирачког тела да се опет нешто муља, да се поново неко с неким договара и даје простор разним манипулацијама и размишљањиам шта и како треба урадити.

* Шта надаље радити, да ли бојкотовати?

– Треба размислити као се борити даље и против онога што се десило 17. децембра. И треба направити шири фронт са свим правим опозиционим странкама и видети како се даље борити у и ван парламета да би дошло до понављања избора. Бојим се да неким ставовима коалиција “Србија против насиља” и очигледно нејединство не иде у добром правцу. Треба добро да размисле да не би поново разочарали опозиционо бирачко тело и изгубили га уместо да га придобијају.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер