уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Нису искључене нове једностране акције Приштине
Хроника

Горан Богдановић: Нису искључене нове једностране акције Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јул 2012.

Досадашњи министар за Косово и Метохију Горан Богдановић оценио је данас, поводом годишњице покушаја Приштине да преузме прелазе Брњак и Јариње, да није искључено да косовске власти понове једностране акције, али је изразио очекивање да ће наставак дијалога омогућити да таквих провокација више не буде.

"Сад је мирно, што је најважније, постоје тензије и опасност од нових једностраних потеза, али верујем да ћемо у наставку преговора са Приштином све то превазићи, јер је то једни начин да се смири ситуација у Покрајини", казао је Богдановић.

Богдановић је то рекао уочи сутрашње годишњице покушаја специјалних јединица косовске полиције РОСУ да насилно преузму административне прелазе Брњак и Јариње и успостављања барикада на северу Косова на којима су Срби даноноћно дежурали.

Богдановић, који је сада посланик Деморкатске странке у Скупштини Србије, оценио је да ће будући преговори са Приштином, који ће бити настављени након формирања владе, "још више допринети стабилизацији ситуације на северу Косова".

Према његовим речима, ситуација се од 25. јула прошле године до данас врло мало променила, а иако више нема барикада на којима људи дежурају и даље виси у ваздуху опасност да РОСУ поново крене на север.

"Имајући све то у виду и даље постоје тензије, неповерење. Срби очекују да ће Приштина, без обзира што се декларативно залаже да неће ништа радити на слиу, поново преузети сличне активности" казао је Богдановић.

"Важно је да доле постоји мир, да ће преговори бити настављени и да дијалогом треба да се реши проблем севера, административних прелаза и да се договори како ће све то изгледати у будућности - да ли ће постојати царина, ко ће бити на царини, ко ће прикупљати приходе и коме ће они ићи", казао је бивши министар за Косово и Метохију.

Горан Богдановић каже и да би било много боље да је нова власт задржала Министарство за Косово и Метохију.

Он сматра да је на чело тог ресора требало да буде постављен неко ко са породицом живи у покрајини.

"Бојим се да је оваквим избором (Александра Вулина) на неки начин и послата порука да не постоје људи са Косова који су спремни да се ухвате укоштац са решавањем проблема", казао је Богдановић за агенцију Бета.

"Мој став је увек био да то треба да буде човек који са породицом живи на Косову, јер људи који доле живе и везали су судбину за Косово, много боље познају ситуацију, спремнији су и могу много боље и на реалнији и адекватнији начин да реше проблеме", навео је он.

Богдановић је подсетио да је 2007. године био против формирања Министарства за КиМ, али да је оно сада, када је већ формирано, морало да постоји и даље.

"Било је боље да је Министарство остало, јер је важно да све институције буду под једном капом, да један човек или министарство буде одговорно. Овако се бојим, да идемо у дезинтеграцију, да се враћамо на период када се на адекватан начин неће водити рачуна о свему што се дешава у Покрајини", казао је он.

Богдановић је указао да су сада радници Министарства, који су у њему годинама радили, остали нераспоређени и да је то лоша порука.

Одлазећи министар је рекао да ће и даље наставити да се бави проблемом Косова као посланик Демократске странке и да ће његова критика на рачун наследника увек ићи у правцу решавања проблема.

"Бићу консткутиван, уз критику ћу имати предлог за решавање проблем, добре ствари ћу хвалити, јер ми договара да ситуција у покрајини крене напред, да постоји мир, да можемо нормално да живимо", казао је он.

Богдановић је оценио да Србију очекују велики изазови и проблеми и да што пре теба почети решавати косовски проблем.

"Чекају нас велики изазови и проблеми у наредном периоду, нова влада мора што пре да изађе са планом за решавање косовског проблема. Познато је да га је једино имао досадашњи председник Србије Борис Тадић. Очекујемо од Николића да што пре изађе са својим планом, а ако он буде у интересу мира, толеранције, помирења, српске заједнице, ДС ће стати иза њега", указао је он.

Шеф канцеларије за Косово и Метохију биће Александар Вулин, рођен 1972. године у Новом Саду, лидер Покрета социјалиста, странке која је коалициони партнер Српске напредне странке.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер