Početna strana > Hronika > Goran Bogdanović: Niko zbog ovoga nije srećan, ali se odluka mora poštovati.
Hronika

Goran Bogdanović: Niko zbog ovoga nije srećan, ali se odluka mora poštovati.

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 15. avgust 2010.

Beograd - Odluka Ustavnog suda o ukidanju duplih plata na Kosovu izazvala različite reakcije na Kosovu. Bogdanović: Niko zbog ovoga nije srećan, ali se mora poštovati.

Dok jedan broj smatra da je ova odluka kontraproduktivna, ministar za KiM Goran Bogdanović ističe da se tom odlukom ništa značajno neće promeniti.

Kosovski dodatak u visini duplih primanja od 2003. godine je primalo 45.000 radnika, ali je krajem 2008, sa početkom ekonomske krize, "kosovski dodatak" smanjen sa 200 na 150 odsto.

"Naravno da niko nije srećan zbog ove odluke, koja će se svakako odraziti na uslove života Srba u pokrajini, ali je u pitanju ustavna odluka, koja se mora ispoštovati“, kaže za "Novosti" ministar Bogdanović, uveren da ukidanje "kosovskog dodatka" neće dovesti do iseljavanja.

"Verujem da će oni koji rade ostati i dalje na svojim radnim mestima imajući u vidu veliki stepen nezaposlenosti i u ostatku Srbije“.

I dok ministar Bogdanović smatra da osim delimičnog smanjenja standarda, pomenuta odluka neće uticati na druge segmente života u srpskim sredinama na KiM, čelnici državnih institucija u pokrajini veruju da će ukidanje dodatka dovesti do odliva stručnih kadrova.

"Siguran sam da će jedan broj stručnjaka, pre svega u zdravstvu, potražiti zaposlenje u drugim sredinama, gde će imati bolje uslove za život i rad, jer je svima poznato da se srpske sredine na Kosmetu, osim bezbednosnih, suočavaju i sa svakodnevnim životnim problemima, počev od nedostatka struje, vode, telefonskih signala“, ističe prof. dr Stojan Sekulić, direktor Kliničko-bolničkog centra iz Prištine izmeštenog u Gračanicu.

Da će navedena odluka imati negativne političke posledice, mišljenja su predstavnici Srba iz pokrajine, koji smatraju da "smanjenje državnih sredstava znači i slabljenje institucija".

"Smanjenjem sredstava za plate srpskom življu u pokrajini šalje se poruka da je smanjeno interesovanje države Srbije za ovo područje“, kaže Nebojša Jović, predstavnik SNV severnog Kosmeta.

Direktorka Doma zdravlja u Gračanici Rada Trajković, takođe za Tanjug, kaže da će ta odluka uticati da intelektualci među Srbima na Kosovu napuste taj prostor, a preostali Srbi će bez njih, prema njenim rečima, biti prepušteni asimilaciji. Trajković je ocenila da će šteta i udar naneti odlukom o ukidanju „kosovskog dodatka“ biti više psihološka, ali i finansijska.

Direktor Zdravstvenog centra u Kosovskoj Mitrovici Milan Jakovljević izjavio je juče da je vest o ukidanju kosovskog dodatka izazvala ogromno nezadovoljstvo među radnicima ove zdravstvene ustanove, ali da misli da to neće izazvati odlivanje kadra, jer motivi zaposlenih u zdravstvu da ostanu na Kosovu i Metohiji prevazilaze okvire jedne ovakve odluke. On je naglasio da bi Vlada Srbije morala da pronađe modus kako bi se stimulisali radnici koji žive i rade na Kosovu i Metohiji.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner