Хроника

Горан Богдановић: Нико због овога није срећан, али се одлука мора поштовати.

Штампа
недеља, 15. август 2010.

Београд - Одлука Уставног суда о укидању дуплих плата на Косову изазвала различите реакције на Косову. Богдановић: Нико због овога није срећан, али се мора поштовати.

Док један број сматра да је ова одлука контрапродуктивна, министар за КиМ Горан Богдановић истиче да се том одлуком ништа значајно неће променити.

Косовски додатак у висини дуплих примања од 2003. године је примало 45.000 радника, али је крајем 2008, са почетком економске кризе, "косовски додатак" смањен са 200 на 150 одсто.

"Наравно да нико није срећан због ове одлуке, која ће се свакако одразити на услове живота Срба у покрајини, али је у питању уставна одлука, која се мора испоштовати“, каже за "Новости" министар Богдановић, уверен да укидање "косовског додатка" неће довести до исељавања.

"Верујем да ће они који раде остати и даље на својим радним местима имајући у виду велики степен незапослености и у остатку Србије“.

И док министар Богдановић сматра да осим делимичног смањења стандарда, поменута одлука неће утицати на друге сегменте живота у српским срединама на КиМ, челници државних институција у покрајини верују да ће укидање додатка довести до одлива стручних кадрова.

"Сигуран сам да ће један број стручњака, пре свега у здравству, потражити запослење у другим срединама, где ће имати боље услове за живот и рад, јер је свима познато да се српске средине на Космету, осим безбедносних, суочавају и са свакодневним животним проблемима, почев од недостатка струје, воде, телефонских сигнала“, истиче проф. др Стојан Секулић, директор Клиничко-болничког центра из Приштине измештеног у Грачаницу.

Да ће наведена одлука имати негативне политичке последице, мишљења су представници Срба из покрајине, који сматрају да "смањење државних средстава значи и слабљење институција".

"Смањењем средстава за плате српском живљу у покрајини шаље се порука да је смањено интересовање државе Србије за ово подручје“, каже Небојша Јовић, представник СНВ северног Космета.

Директорка Дома здравља у Грачаници Рада Трајковић, такође за Тањуг, каже да ће та одлука утицати да интелектуалци међу Србима на Косову напусте тај простор, а преостали Срби ће без њих, према њеним речима, бити препуштени асимилацији. Трајковић је оценила да ће штета и удар нанети одлуком о укидању „косовског додатка“ бити више психолошка, али и финансијска.

Директор Здравственог центра у Косовској Митровици Милан Јаковљевић изјавио је јуче да је вест о укидању косовског додатка изазвала огромно незадовољство међу радницима ове здравствене установе, али да мисли да то неће изазвати одливање кадра, јер мотиви запослених у здравству да остану на Косову и Метохији превазилазе оквире једне овакве одлуке. Он је нагласио да би Влада Србије морала да пронађе модус како би се стимулисали радници који живе и раде на Косову и Метохији.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]