петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: И Тони Блер је долазио у Београд па није ухапшен, Бриселски споразум је нешто најгоре што је могло да се деси Србима на КиМ
Хроника

Горан Богдановић: И Тони Блер је долазио у Београд па није ухапшен, Бриселски споразум је нешто најгоре што је могло да се деси Србима на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. април 2015.

Београд -- Бриселски споразум је нешто најгоре што се десили Србима на КиМ, али су односи између Београда и Приштине далеко мирнији.

То су ставови које су у Теми дана централних Вести Б92 изнели посланик СДС Горан Богдановић и новинар Идро Сефери, а у вези са најављеним доласком вицепремијера Косова Хашима Тачија у Београд.

“Информације су да је Тачи већ потврдио долазак пре неколико недеља. Он је то потврдио и у интервјуу који сам радио са њим и рекао да су његов разлог доласка поруке мира. Било би сулудо да је његов долазак испадне провокација, а мислим да би било јако позитивно да Србија прими министра спољних послова Косова, али је проблем што је то Хашим Тачи“, навео је Сефери.

Посланик СДС је навео да не верује да ће Тачи бити ухапшен ако дође у Београд.

“Не знам да ли ће доћи, није на мени да процењујем ни да ли ће га надлежни хапсити. Имали смо сличне ситуације недавно, потерница постоји и за Тонијем Блером па он није хапшен. И овога пута могу да поверујем да неће доћи до тога. Тензије се стварају кад је најмање потребно, да смо имали објашњен Бриселски споразум онда бисмо другачије сагледавали ситуацију. Ко год је имао прилику да види Бриселски споразум, видео би да у њему пише да званичници могу да посећују једни друге, али се нигде не помињу никакве потернице. Бриселски споразум је нешто најгоре што је могло да се деси Србима на Космету, није јасан нити транспарентан и зато долазиму у ситуацију да разматрамо да ли Тачи може да дође у Београд, односно да ли неко из Србије може да оде на Космет. Морам да приметим лицемерје, када се Борис Тадић руковао са Тачијем говорило се да је то издаја, а сада имате ситуацију да се са Тачијем потписују споразуми који имплицитно признају независност Косова“, истакао је Богадновић.

Сефери сматра да су се тензије на релацији Београд-Приштина смириле.

“Јавност се загревала тиме што је Тачи на тој функцији и сада смо у ситуацији да се са њим преговара. Ни Србија ни Косово нису учинили ништа за споразум, то је проблем за односе и бољи живот грађана. Ти споразуми имају своје мане и позитивне ствари. Не би било тензија да сада дође у Београд. Не знам колико полицајаца треба да га чува, али ако је за добробит односа нема потребе за даље тензије. Пре пет гоина нико не би постављао питање да ли Тачи треба да дође, одговор би био “не“, али сада не знамо шта ће бити одговор Владе Србије. Једно је сигурно, тензије су се стишале“, сматра Сефери.

Богдановић је сагласан са одређеним тврдњама да постоје притисци из ЕУ за долазак Тачија у Београд.

“Постоје притисци, један од организатора тог скупа на ком треба да присуствује Тачи је Амбасада Велике Британије. Ако хоћемо сарадњу, морамо да превазиђемо прерасуде. Најлакше је да кажем “нека га ухапсе“, Влада Србије мора да поштује закон, када су потписивали Бриселски споразум морали су да размишљају о овоме, а не да увек неко други буде крив“, оцењује Богановић.

За Сеферија је незамисливо да Тачи буде ухапшен у Београду.

“Незамисливо је, Влада Косова најпре треба да информише официра за везу Владе Србије у Приштини, који даље прослеђује информацију Влади Србије, а која треба да изда одобрење. То ће се десити само уколико Влада Србије буде добила неке поене код Европске уније“, истиче Сефери.

Гости Теме дана су за крај кратко дали своју оцену на питање, да ли ће Хашим Тачи доћи у Београд.

“Не верујем да ће он доћи и да ће Влада Србије дати дозволу, мада ме не би изненадило да се погазе изјаве које су недавно дате“, одговорио је Богдановић.

“Сви су рекли да се неће руковати са њим, па су се руковали, шансе да дође су 40%, а ако буде дошао, то ће бити нови почетак Албанаца и Срба, невезано за преговоре који су у крајњој линији неважни“, закључио је Сефери.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер