петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Годишњица поплава у Обреновцу обележена парастосом и молебаном у спомен страдалих
Хроника

Годишњица поплава у Обреновцу обележена парастосом и молебаном у спомен страдалих

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. мај 2015.

Годишњица мајских поплава је у Обреновцу, где су поплаве однеле 17 живота, обележена парастосом и молебаном у спомен страдалих.

Молебану у Цркви силаска Светог духа на апостале присуствовали су градоначелник Београд Синиша Мали, директор владине Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја Марко Благојевић, заменик градоначелника Андреја Младеновић, председник општине Обреновац Мирослав Чучковић, директор Рударског басена "Колубара" Милорад Грчић...

Мали је новинарима, рекао да је пре годину дана 85 одсто Обреновца било под водом, односно, да су биле поплављене саобраћајнице, канализација, пољопривредно земљиште, пословни и приватни објекти.

''После годину дана можемо да кажемо да смо успели да обновимо Обреновац и да овај град стане на ноге. Обновили смо саобраћајнице, инфраструктуру, путеве, стамбене и пословне објекте и људи су се вратили'', навео је Мали.

Додао је и да су изграђени нови објекти попут вртића у Стублинама, те да ће ускоро бити изграђен и Центар за социјални рад, а што су све установе које ће унапредити живот у Обреновцу.

''Мислим да можемо да будемо задовољни са овим што смо урадили у протеклих годину дана'', рекао је Мали додајући да су потпуно санирана сва оштећења на бедемима и насипима у Обреновцу захваљујући средствима и помоћи Владе Србије и донатора.

Много јаче земље и градови, сматра Мали, не би издржали оно што смо ми, на шта треба да будемо поносни.

Градоначелник је подсетио и да је формирао тим који се баве проценама ризика од различитих врста непогода како би се, уколико до њих дође, реаговало још ефикасније. Тај тим, додао је, ради заједно са Министарством одбране и МУП-ом Србије.

У том контексту, Мали је навео да је урађено неколико студија које је усвојила Скупштина града, а ускоро ће изаћи јавна набавка за "анализу чујности" која ће утврдити на којим местима и како треба поставити нови систем за узбуњивање на територији града.

Он је истакао да је изузетно важна координација "Србија вода" и "Београд вода" због чега се ради на анализи њиховог евентуалног спајања како би та координација била још јача.

Чучковић је навео да данашњем парастосу и молебану није присуствовао као председник општине, већ као отац троје деце која заједно имају 11 година.

''Они су могли бити, у тим данима, као и сви остали Обреновчани, међу ових 17 жртава. Те жртве су опомена да, када природна катастрофа наступи, системи одбране и обавештавања морају бити бољи'', рекао је Чучковић.

Како је додао, још није донет закон који може системски да уреди да, када буде проглашена евакуација, становници морају да напусте ту област. Међутим, како је додао, измене у тој области су у току.

"То ће бити полазна основа за све будуће догађаје у Србији који се надамо се, неће десити, али уколико се десе да можемо правовремено да реагујемо. Од данас па убудуће неће сигурно постојати ситуација у којој ћемо имати могућност да се у пола пет ујутру бежи пред воденом стихијом велике висине и да се тако склањају људи", навео је Чучковић.

Према његовим речима, направљени су и планови евакуације на коју страну треба да се евакуишу мајке са децом и старија лица из свих делова града, за шта ће имати 72 сата, а не да се бежи пред воденом стихијом висине неколико метара.

Истакао је и да се Обреновац брани посматрањем са Повлена, Маљена, Дивчибара, свих малих потока који иду ка Коцељеви, Убу, Лајковцу, Лазаревцу...

"Премер и предрачун тих радова системске заштите свих 11 општина је невероватних 50 милиона евра и задатак наше државе ће бити да обезбедимо та средства и да се системски реши сва та вода која може доћи", сматра Чучковић.

Он је рекао и да се тренутно у касарни у Обреновцу налази 40 породица које су и пре поплава имале проблеме са стамбеним питањем, а да у хотелу "Обреновац" више нема никога.

Најављено је и да ће на простору између Главне и Тамнавске улице у Обреновцу, који обухвата седам ари, бити изграђен Парк сећања у којем ће бити и спомен обележје као знак сећања на страдале.

(Танјуг)

Годишњица катастрофалних поплава

Годину дана од мајских поплава је 16. маја, када је више од 7.000 људи евакуисано. Осим срушених кућа, однетих путева и мостова, а посебно људских живота, поплаве су нанеле штету и пољопривреди, земљишту, усевима и стоци. Штета на нивоу целе земље процењује се на око милијарду евра.

У раним јутарњим сатима бујица настала незапамћеним изливањем Тамнаве и Колубаре, као последица изузетно јаких вишедневних киша, потпуно је поплавила Обреновац. Град је поплављен у интервалу између три и седам часова тог јутра и само незнатни делови Обреновца избегли су поплавни талас

Од 7.000 обреновачких кућа под водом, 200 је срушено, а 1.000 је хектара потопљених ораница. Још се броји штета процењена на око 200 милиона евра, а да Обреновац не постане Њу Орлеанс помогли су сви који су могли.

"Данас је Обреновац ништа мање различит од других градова у Србији, са тачно дефинисаним пројектима који морају да се заврше, као што је центар за дијализу, као што је спортска хала, позоришна сала уз низ других ствари, десетине милиона евра су уложена у обданишта, школе, изградњу нових кућа", каже председник Општине Обреновац Мирослав Чучковић.

Становници Обреновца истичу да је урађено колико се могло.

"Ми смо у неком минусу и временском и финансијском. Нисмо стигли да урадимо све а и не можемо да урадимо све", каже један становник Обреновца.

Помоћ и данас пристиже. Јеврејска заједница Србије уручила је више од 7.000 евра Геронтолошком центру у Обреновцу за набавку специјалних болничких кревета.

"Старачки домови су увек негде на крају, а ко у млађим данима мисли на старе може да се нада да ће сутра и о њему неко да мисли кад остари", каже председник Савеза јеврејских општина Србије др Рубер Фукс.

Вода је покренула земљу, а она куће, страшне слике клизишта забележене су у Крупњу. После тога многе породице трајно су исељене, на срећу, на нове адресе јер је изграђено више од двадесет кућа.

"Све оно што смо изгубили фактички смо добили, реновирано је", каже један мештанин Крупња.

Невоље у Коцељеви почеле су у селу Каменица када се пут претворио у корито реке. У том крају, обнова још траје.

"То је био велики стрес за све нас прво што смо ми овде били први поплављени, па сви даље редом, али не поновило се и сад нам је тешко кад се прича о томе", каже Драгица Кевић из Коцељеве.

Вода међутим није свуда стигла. На првом тесту солидарности прошли смо у Шапцу, данима се бранио.

"Не дај Боже да је дошло до преливања према Шапцу кренуо би један талас цунами висок три метра и разорио би Мачву", истиче директор ВП "Сава" Драган Топаловић.

У Општини Чачак процењена штета је 1,7 милијарди динара. Уз помоћ државе, града и донатора и овај крај се полако обнавља.

"Колико можемо смо санирали, стали смо на ноге уз помоћ државе и људи, како гледамо на поплаве, не дај Боже никада да се тако нешто деси", каже један Чачанин.

А да се не деси, брине држава.

"Нећу бити задовољан свиме ониме што је учињено све докле не будемо сасвим сигурни да смо безбедни или у већој мери безбедни од поплава и од елементарних непогода, јер џаба сва инвестиција уколико све ове нове куће и обновљену инфраструктуру остављамо под ризиком од непогода", каже директор Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима Марко Благојевић.

За годину дана обезбеђена је новчана помоћ за 20.000 породица. Њих 397 је добило нове куће или новац да их изграде.

(РТС)

Мирослав Чучковић - Стојим иза сваке своје одлуке, градоначелници не активирају сирене за узбуњивање грађана

Председник општине Обреновац Мирослав Чучковић рекао је, годину дана након катастрофалне поплаве, да градоначелници не активирају сирене за узбуну грађана.

Он је у Теми дана у Вестима ТВ Б92 на питање о одговорности за прошлогодишње последице поплава река: "Ја сам од говорио оно што сам ја радио, стојим иза сваке своје одлуке. Ако се присетимо и бомбардовања и сирена, то ни тада, а ни данас нису радили градоначелници."

Годину дана након полава, председници две општине које је ова непогода највише разорила кажу да се на обуци и обнови доста урадило, али да има још посла.

"Имали смо стручњаке који су нас обучавали и строго прописане процедуре које су у складу са постојећим прописима у држави", рекао је Чучковић и додао да су насипи у Обреновцу санирани, али да ће се Обреновац убудуће бранити бедемима у осам општина.

Председник општине Параћин Саша Пауновић рекао је да су годину дана након поплаваи даље без насипа.

"Ми смо изградили систем за упозорење, имали смо обуку штаба и имамо разрађене процедуре шта треба радити у ситуацији ако не изградимо насипе. Реч је о километрима и километрима насипа који тренутно нису у изградњи због тек распираног тендера", казао је Пауновић.

Он је додао да је помоћ коју је држава успела да организује и упути у Параћин премашила његова очекивања, "иако грађани можда не мисле тако", Пауновић каже да је у том тренутку владала потпуна солидарност и да је велики број домова обновљен уз помоћ државе и донора. Привреда је, такође, помогнута.

Чучковић је навео да у Обреновцу обнова још увек није готова, али се нада да ће до лета све бити сређено. О великој компанији која, како је најављено треба да отвори фабрику у Обреновцу, он каже:

"Имали смо почетак тих преговора у јеку обнова, Споразум о сарадњи потписан је приликом сусрета премијера Валса са нашим премијером. Уговор ће ускоро бити потписан", нагласио је Чучковић.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер