Početna strana > Hronika > Global post: Hašim Tači šef kosovskog podzemlja
Hronika

Global post: Hašim Tači šef kosovskog podzemlja

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. mart 2011.

Kforova analiza organizovanog kriminala na Kosovu, koju je objavio američki sajt "Global post", pokazuje da su najznačajniji lideri OVK, uključujući Hašima Tačija, Kadrija Veselija i DŽavita Halitija, istovremeno, i šefovi kosovskog podzemlja. CIA pomagala tajnu službu OVK, ŠIK, protiv čijih šefova Euleks vodi istragu zbog politički motivisanih ubistava.

Američki sajt Global post u tri nastavka objavio je istraživanje o vezama nekadašnjih komandanata Oslobodilačke vojske Kosova sa organizovanim kriminalom, potkrepljujući tvrdnje serijom dokumenata, uključujući i do sada neobjavljenu analizu Kfora s kraja 2000. godine u kojem se navodi da je Tači imao uticaj na lokalne kriminalne organizacije koje su kontrolisale veći deo Kosova. Izveštaj je bio podeljen obaveštajnim krugovima NATO-a.

U izveštaju na 36 strana postoji dijagram koji pokazuje Tačijeve direktne veze sa uglednim članovima OVK povezanim sa kriminalnim aktivnostima kao što su ubistva, iznude, krađa kola, trgovina narkoticima, belim robljem, oružjem, cigaretama.

Od tada do 2009. godine najmanje četiri izveštaja obaveštajnih službi, od kojih su dva bila dostupna na Internetu, navode da je Tači bio umešan u organizovani kriminal.

Bez obzira na svoju nekadašnju ulogu i saznanja administracije u Vašingtonu i NATO-u Tači je i dalje saveznik. Bivša državna sekretarka Madlen Olbrajt ga je zagrlila, aktuelna Hilari Klinton mu je pružila podršku kada je prošle jeseni posetila Kosovo i rekla da SAD ostaje s njim (Tačijem) na putu nezavisnosti i posvećeni su budućnosti Kosova.

Bivši američki predsednik DŽordž Buš je lično ugostio Tačija u Ovalnom kabinetu Bele kuće.

Iako su postojala saznanja o umešanosti kosovskih zvaničnika u organizovani kriminal SAD, NATO i UN su nastojali da osujete svaki pokušaj da se sprovede istraga. Zbog mira i izbegavanje tenzija između Albanaca i Srba na Kosovu svesno je zataškavan kriminal, pa čak i užasan zločin ubijanja Srba zbog trgovine organima, piše Global post.

Tači je znao za zatvor u Kukešu

Global post je došao do izveštaja nekadašnje Misije UN za ratne zločine na Kosovu od 20. maja 2008, gde se govori o Kadriju Veseliju, bliskom Tačijevom prijatelju i šefu obaveštajnog dela OVK koji, možda, normalno funkcioniše i danas bez ikakvih pravnih ograničenja.

U istom izveštaju među osumnjičenima se nalaze i Azem Sulja, Sabit Geci i Fatmir Ljimaj. Niko od njih nije bio optužen za zločine koje je počinila "Prizrenska grupa". Međutim, Sulja, Geci i Ljimaj se terete za druge kriminalne radnje.

Sulja je uhapšen 2009. i ispitivan da li je bio umešan u naređivanje ubistava političkih protivnika. On nije optužen u slučaju u kom je glavni optuženik Nazim Blaca koji je verovatno bio egzekutor ubistava.

Euleks je optužio Fatmira Ljimaja, bivšeg ministra saobraćaja u kosovskoj vladi, za ratni zločin. Haški tribunal je oslobodio Ljimaja po optužnici za ratne zločine u toku sukoba na Kosovu, ali građani na Kosovu smatraju da je on umešan u korupcijske afere prilikom izgradnje puteva kada je bio ministar.

U toku je postupak protiv Sabita Gecija. Tužioci i svedoci tvrde da je on bio upravnik u sedištu OVK u albanskom gradu Kukeš i tereti se za mučenje "kolaboranata" i političkih protivnika OVK.

Jedan od 20 preživelih, anonimni svedok, kome je Geci ubio brata, tvrdi kako je kroz zatvorski prozor lično video Hašima Tačija i da je Tači mogao videti njih kroz veliko prozorsko okno. Isti svedok je to saopštio Euleksu, koji je to odbio da komentariše.

Priština pod američkom dominacijom

Posebno frustrira činjenica da je američki uticaj u Prištini prevladao uticaj Kancelarije tužioca UN koja treba da bude nezavisna u istrazi. Zvaničnik UN koji govori o naporima međunarodne organizacije da sprovede zakon na Kosovu u periodu od 2000. do 2008. kaže da se američka misija mešala i sprečavala efikasnu istragu optuženih visokih kosovskih zvaničnika.

"Ti telefonski pozivi su duboko uznemiravali i ometali međunarodne tužioce da sprovedu istragu", kaže zavničnik UN.

Joakim Riker, bivši šef UNMIK-a na Kosovu, 14. juna 2008. godine doneo je odluku kojom se suspenduje zatvorska kazna od 11 meseci bivšem komandantu OVK Samiju Luštakuu, gradonačelniku Skenderaja (Srbice).

U obrazloženju Rikerove odluke, do koje je došao Global post, navodi se da bi presuda onemogućila da on bude gradonačelnik, što je izuzetno politički osetljivo i, kako se navodi, u suprotnosti sa javnim interesom.

Ne zna se tačno koji je američki uticaj na Rikerovu odluku, ali je zanimljivo reći da jedan bivši zvaničnik NATO-a tvrdi da su pripadnici američke obaveštajne agencija CIA na Kosovu pokušali da spreče vojnike NATO-a da uhapse Luštakua.

Mnogi zvaničnici tvrde da je Amerika štitila najviše kosovske zvaničnike kako bi stvorila utisak da je "Kosovo stabilna država sa jakim političkim ličnostima".

"Kada smo razgovarali s njima (komandantima OVK, koji su danas veoma uticajni u političkom životu Kosova) oni su nas lagali, mi smo to znali i oni su znali da znamo za njihove laži, ali ništa nije vredelo zahvaljujući zaštiti političkih mentora", kaže bivši zvaničnik obaveštajne službe NATO-a za Global post.

Isti izvor navodi da su slobodno organizovali prostituciju, reketiranje, šverc goriva, ucenjivali i pretili političkim rivalima iz Demokratske lige Kosova.

Bivši posmatrač međunarodne misije govori o sastancima sa Amerikancima na kojima se razmatralo da li bi politički faktor trebalo da da imunitet određenim političarima od krivičnog gonjenja.

Osećanje da su Tači i njegovi bliski saradnici zaštićeni i nedodirljivi stvaralo je utisak beznađa među članovima međunarodne misije.

Vidljivi su i znaci da su Tačijevi prijatelji u Vašingtonu prilično uznemireni podacima o njegovim aktivnostima dok je bio u OVK. Potpredsednik SAD DŽo Bajden ga je dočekao nasmejan, ali izvori tvrde, da ga je ukorio zbog korupcije. Tači je, naravno, obećao obračun sa korupcijom i kriminalom na Kosovu.

Global post navodi da je Tači izjavio prijateljima da se boji da putuje u inostranstvo, jer postoji opasnost da bude uhapšen. Tači, ipak, ostaje najuticajniji kosovski političar. Ali, ako Sjedinjene Američke Države uskrate podršku, bilo njemu, bilo Kosovu, može doći do haosa i do raspada Kosova, zaključuje Global post.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner