петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глобал пост: Хашим Тачи шеф косовског подземља
Хроника

Глобал пост: Хашим Тачи шеф косовског подземља

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. март 2011.

Кфорова анализа организованог криминала на Косову, коју је објавио амерички сајт "Глобал пост", показује да су најзначајнији лидери ОВК, укључујући Хашима Тачија, Кадрија Веселија и Џавита Халитија, истовремено, и шефови косовског подземља. ЦИА помагала тајну службу ОВК, ШИК, против чијих шефова Еулекс води истрагу због политички мотивисаних убистава.

Амерички сајт Глобал пост у три наставка објавио је истраживање о везама некадашњих команданата Ослободилачке војске Косова са организованим криминалом, поткрепљујући тврдње серијом докумената, укључујући и до сада необјављену анализу Кфора с краја 2000. године у којем се наводи да је Тачи имао утицај на локалне криминалне организације које су контролисале већи део Косова. Извештај је био подељен обавештајним круговима НАТО-а.

У извештају на 36 страна постоји дијаграм који показује Тачијеве директне везе са угледним члановима ОВК повезаним са криминалним активностима као што су убиства, изнуде, крађа кола, трговина наркотицима, белим робљем, оружјем, цигаретама.

Од тада до 2009. године најмање четири извештаја обавештајних служби, од којих су два била доступна на Интернету, наводе да је Тачи био умешан у организовани криминал.

Без обзира на своју некадашњу улогу и сазнања администрације у Вашингтону и НАТО-у Тачи је и даље савезник. Бивша државна секретарка Мадлен Олбрајт га је загрлила, актуелна Хилари Клинтон му је пружила подршку када је прошле јесени посетила Косово и рекла да САД остаје с њим (Тачијем) на путу независности и посвећени су будућности Косова.

Бивши амерички председник Џорџ Буш је лично угостио Тачија у Овалном кабинету Беле куће.

Иако су постојала сазнања о умешаности косовских званичника у организовани криминал САД, НАТО и УН су настојали да осујете сваки покушај да се спроведе истрага. Због мира и избегавање тензија између Албанаца и Срба на Косову свесно је заташкаван криминал, па чак и ужасан злочин убијања Срба због трговине органима, пише Глобал пост.

Тачи је знао за затвор у Кукешу

Глобал пост је дошао до извештаја некадашње Мисије УН за ратне злочине на Косову од 20. маја 2008, где се говори о Кадрију Веселију, блиском Тачијевом пријатељу и шефу обавештајног дела ОВК који, можда, нормално функционише и данас без икаквих правних ограничења.

У истом извештају међу осумњиченима се налазе и Азем Суља, Сабит Геци и Фатмир Љимај. Нико од њих није био оптужен за злочине које је починила "Призренска група". Међутим, Суља, Геци и Љимај се терете за друге криминалне радње.

Суља је ухапшен 2009. и испитиван да ли је био умешан у наређивање убистава политичких противника. Он није оптужен у случају у ком је главни оптуженик Назим Блаца који је вероватно био егзекутор убистава.

Еулекс је оптужио Фатмира Љимаја, бившег министра саобраћаја у косовској влади, за ратни злочин. Хашки трибунал је ослободио Љимаја по оптужници за ратне злочине у току сукоба на Косову, али грађани на Косову сматрају да је он умешан у корупцијске афере приликом изградње путева када је био министар.

У току је поступак против Сабита Геција. Тужиоци и сведоци тврде да је он био управник у седишту ОВК у албанском граду Кукеш и терети се за мучење "колабораната" и политичких противника ОВК.

Један од 20 преживелих, анонимни сведок, коме је Геци убио брата, тврди како је кроз затворски прозор лично видео Хашима Тачија и да је Тачи могао видети њих кроз велико прозорско окно. Исти сведок је то саопштио Еулексу, који је то одбио да коментарише.

Приштина под америчком доминацијом

Посебно фрустрира чињеница да је амерички утицај у Приштини превладао утицај Канцеларије тужиоца УН која треба да буде независна у истрази. Званичник УН који говори о напорима међународне организације да спроведе закон на Косову у периоду од 2000. до 2008. каже да се америчка мисија мешала и спречавала ефикасну истрагу оптужених високих косовских званичника.

"Ти телефонски позиви су дубоко узнемиравали и ометали међународне тужиоце да спроведу истрагу", каже завничник УН.

Јоаким Рикер, бивши шеф УНМИК-а на Косову, 14. јуна 2008. године донео је одлуку којом се суспендује затворска казна од 11 месеци бившем команданту ОВК Самију Луштакуу, градоначелнику Скендераја (Србице).

У образложењу Рикерове одлуке, до које је дошао Глобал пост, наводи се да би пресуда онемогућила да он буде градоначелник, што је изузетно политички осетљиво и, како се наводи, у супротности са јавним интересом.

Не зна се тачно који је амерички утицај на Рикерову одлуку, али је занимљиво рећи да један бивши званичник НАТО-а тврди да су припадници америчке обавештајне агенција ЦИА на Косову покушали да спрече војнике НАТО-а да ухапсе Луштакуа.

Многи званичници тврде да је Америка штитила највише косовске званичнике како би створила утисак да је "Косово стабилна држава са јаким политичким личностима".

"Када смо разговарали с њима (командантима ОВК, који су данас веома утицајни у политичком животу Косова) они су нас лагали, ми смо то знали и они су знали да знамо за њихове лажи, али ништа није вредело захваљујући заштити политичких ментора", каже бивши званичник обавештајне службе НАТО-а за Глобал пост.

Исти извор наводи да су слободно организовали проституцију, рекетирање, шверц горива, уцењивали и претили политичким ривалима из Демократске лиге Косова.

Бивши посматрач међународне мисије говори о састанцима са Американцима на којима се разматрало да ли би политички фактор требало да да имунитет одређеним политичарима од кривичног гоњења.

Осећање да су Тачи и његови блиски сарадници заштићени и недодирљиви стварало је утисак безнађа међу члановима међународне мисије.

Видљиви су и знаци да су Тачијеви пријатељи у Вашингтону прилично узнемирени подацима о његовим активностима док је био у ОВК. Потпредседник САД Џо Бајден га је дочекао насмејан, али извори тврде, да га је укорио због корупције. Тачи је, наравно, обећао обрачун са корупцијом и криминалом на Косову.

Глобал пост наводи да је Тачи изјавио пријатељима да се боји да путује у иностранство, јер постоји опасност да буде ухапшен. Тачи, ипак, остаје најутицајнији косовски политичар. Али, ако Сједињене Америчке Државе ускрате подршку, било њему, било Косову, може доћи до хаоса и до распада Косова, закључује Глобал пост.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер